Mesajı Okuyun
Old 05-07-2010, 15:49   #1
Av. Yasin Yıldız

Varsayılan Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi, tapuya şerh, iki müteahhit

Merhaba meslektaşlarım.

Müvekkil sahibi olduğu arsa üzerinde kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıyor. Bu sözleşmede müteahhit "A" ve "B" olmak üzere iki farklı firmadır. Her birinin ayrı tüzel kişiliği olduğu gibi, birbirlerini temsil etme yetkileri de yoktur.

A firması tapuya gidiyor ve hem kendi adına hemde B firması adına sözleşmeyi tapuya şerh ettiriyor. B firması şerhi istemiyor ve şerhten haberi bile yok. Tapu kaydını incelediğimizde B firmasının şerhe ilişkin hiçbir beyanının olmadığını ve A firmasının B firmasını temsil ettiğine dair hiçbir belge de ibraz etmediğini görüyoruz.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde, sözleşmenin müteahhidin başvurusu ile tapuya şerh edilebileceği yazılı. Ancak müteahhitlerin herhangi birinin başvurusu ile tapuya şerh edilebileceği gibi bir ibare yok.

Tapu müdürüne soruduğumda "sözleşmenin bir bütün olduğu dolayısıyla A firmasının tek başına sözleşmeyi tapuya şerh verebileceği" gibi bana çok da gerçekçi gelmeyen cevabı oldu. Bende "meğer ki sözleşme bir bütün ve müteahhitlerden A'nın, B adına tapuya şerh yetkisi var, o zaman B'nin de A'nın koyduğu şerhi kaldıma yetkisi olması gerekir" deyince, kaçamak bir cevapla "şerhi ancak A kaldırabilir" dediler.

Kısaca; tapu müdürünün açıklamasının hukuki bir dayanağı olmadığı malum. Ancak benim merak ettiğim kat karşılığı, inşaat sözleşmesinde 2 farklı müteahhit firma olması ve sözlemede her birinin ayrı ayrı şerh yetkisi olduğuna dair bir ifade olmaması durumunda, müteahhit firmalardan birinin tek başına tapuya şerh yetkisi varmıdır. Varsa hiçbir vekaletname ve temsil yetkisi olmadığı halde diğer müteahhit firma adına da şerh koydurabilir mi?

Konu ile ilgili bilgi ve görüşü olan meslaktaşlarımdan yasal dayanağı ile birlikte açıklamalarını rica ediyorum.