Mesajı Okuyun
Old 04-11-2010, 02:16   #6
Gemici

Alıntı:
Yazan loresima
Bilirkişi raporunda, mahkemenin istemiş olduğu bilginin cevabı mevcut değildir. Gereken itiraz yapılmış olup, mahkeme tarafından değerlendirilmemiştir. Buna istinaden bilirkişiyi şikayet etmek istiyorum. Yekili mercii neresidir?

1. Bilirkişi raporunda mahkemenin istemiş olduğu bilginin cevabının olup olmadığına karar verecek merci mahkemedir benim görüşüme göre.
2. Eğer mahkeme istediği cevabı alamadı ise, bilirkişiden eksikliğin tamamlanmasını istemelidir diye düşünüyorum.
3. Mesleğinin gerektirdiği özeni göstererek bir rapor hazırlayan bilirkişiyi şikayet etmenin bir anlamı yok bence.
4. 'Gereken itiraz yapılmış olup, mahkeme tarafından değerlendirilmemiştir.' ifadesinden bilirkişi raporunun mu, yoksa itirazın mı değerlendirilmemiş olduğunu tam olarak çıkaramadım. Mahkeme raporu değerlendirmedi ise, ortada zaten bir problem yok. Yok eğer mahkeme itirazı değerlendirmedi ise, mahkeme ile probleminiz var, bilirkişi ile değil.
5. Tutulan rapor mesleğin gerekli kıldığı uzmanlık ölçülerine uymuyorsa bilirkişinin bağlı olduğu meslek kuruluşuna durumu bildirmekte fayda var bence.
6. Son olanak bilirkişinin taraf tutarak(menfaat karşılığı) ve kasıtlı olarak uzmanlık ölçülerine ters düşen eksik ve yanlış rapor hazırlamasıdır; bu durumda şikayet yeri savcılıktır bence.

Saygılarımla