Mesajı Okuyun
Old 18-03-2023, 12:19   #1
AHMET01

Varsayılan Taşınmazdaki hissesini üzerine tescil ettiren mirasçının elbirliği mülkiyeti devam ediyor mu?

Değerli Meslektaşlarım !

Davacı müvekkile, eşi öldüğünde aile konutu olarak oturdukları konut kendisine ve dört çocuğuna miras olarak kalmıştır. Bu haliyle taşınmaz üzerinde elbirliği mülkiyetinin söz konusu olduğu her türlü şüpheden varestedir. Peki, mirasçılardan birisi notere gidip mirasçıları ve sahip oldukları paylarını gösteren mirasçılık belgesini alıp, tapuya giderse ve ilgili hisseleri intikal yolu ile mirasçılar adına intikal ettirirse yine bu elbirliği mülkiyeti devam eder mi?

Bunu şunun için soruyorum. Aile mahkemesinde ilgili konutun katılım alacağına mahsuben sağ kalan eşe özgülenmesini talep ettim. Mirasçı çocuklardan birisi önceden yukarıda belirtildiği şekilde noterden mirasçılık belgesini alarak hisseleri mirasçılar üzerine intikal ettiriyor. Kendi hisseli tapusunu da alıyor. Ben açtığım davada bu hisselerin üçüncü kişilere satılmaması yönünde ihtiyati tedbir de istedim. Hâkim bu talebimi ret ederek aynen şu şekilde arar karar oluşturdu:

“Dava konusu taşınmazın tapu kayıtlarının incelenmesinde; davacı ve davalılara miras yolu ile intikal ettiği ve taşınmaz üzerinde elbirliği mülkiyetinin söz konusu olduğu, elbirliği mülkiyeti devam ettiği sürece mirasçıların bağımsız olarak paylarını devretme ve taşınmaz üzerinde tasarruf yetkileri bulunmaması nedeniyle davacı vekilinin dava konusu taşınmazda davalıların hisseleri üzerine ihtiyati tedbir konulması talebi yerinde görülmediğinden Reddine,”

Bu karar doğru mudur? Şüphesiz diğer hissedarların şufa yani ön alım hakları var. Fakat hissedarların da bu hisselerini pekâlâ diğer hissedarlardan habersiz satma durumları da olabilir diye düşünüyorum. Bu bağlamda hâkimin kararını değerlendirebilir miyiz?

Değerli görüşler için şimdiden teşekkürler.