Mesajı Okuyun
Old 22-04-2009, 17:59   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Avukat duruşma başlarken, kendisine ayrılmış yere geçmeden önce, kürsüdeki hakimden söz istese ve "Ben M'nin vekili Avukat A'yım. İşte baro kimlilğim, işte vekaletnamem. Şu sebeplerden ötürü yanımda giyecek cübbem yok. Duruşmaya katılmak istiyorum." deseydi.

Aynısını yaşadım. 10 yıl kadar önce bir banka dolandırıcılığı suçu için yaklaşık 40 kadar sanık mesai saati bitiminde sorgu yargıcının karşısına çıkacaktı. Baro odası ya kapalıydı ya da yeterince cübbe yoktu. Ben, birlikte çalıştığımız meslektaş ve genç bir kadın avukat cübbesiz kalmıştık(Belki başkaları da vardı). Ben söz aldım, cübbe bulamadığımız için duruşma yargıcından özür diledim. O da mesele olmadığını söyledi. Ancak kadın meslektaş kot giymişti. O yüzden fırça yedi.

Beşiktaş'taki Özel Ağır Ceza Mahkemelerinde(Eski DGM), genellikle çok sanıklı davalar bulunmaktadır. Bunu Sayın Mahkeme Başkanları bildiği gibi, Baro yetkilileri de bilmektedir. Aynı yerde sabah 9.30 daki duruşmaya girmek için gittiğimde yine cübbe bulamamıştım. Duruşması benden sonra olan meslektaşın sırtından çıkardığı cübbeyi giymiştim.

Benim ofisimde de temiz cübbe var. Ama bel fıtığım da var. O yüzden evrak çantası taşıyamıyorum. Dosya ve varsa cübbe elimde olur. Ancak Şişli veya arabayla gitmediğim bir adliyede duruşmam varsai Baro odasındakı cübbelerden yararlanıyorum.

Özetle, Sayın Adli Tip gibi düşünüyorum. Hiçbir avukat cübbe olduğu/bulduğu halde duruşmalara cübbesiz girmeye teşebbüs etmez. Bu yüzden kimi eleştireceğimize de dikkat etmeliyiz.