Mesajı Okuyun
Old 22-04-2009, 10:09   #14
uye8490

Bazı barolarda ölen meslektaşların cenaze töreninde ,cübbenin ölen meslektaşın naaşı üzerine örtülmesi şeklinde bir teamülün olduğunu okuduğumda çok etkilenmiştim.

Bu nedenle cübbe meslek onuruyla özdeştir benim için.Bu nedenle duruşmaya buruş buruş ,kirden kararmış bir cübbeyle girmedim hiç bir zaman.Hakimin ,savcının veya mübaşirin "şunun giydiği cübbbeye bak" cümlesini içlerinden geçirmelerine bile fırsat vermedim.

Düşünebiliyor musunuz duruşma salonunda tiril tiril ,pırıl pırıl bir cübbeyle oturan bir hakim ve karşısında buruş buruş süklüm püklüm bir cübbeyle bir avukat...
Avukatın, hakimden "cübbesiz girebilir miyim" şeklindeki izin talebi bizzat mesleğin onurunu rencide eder diye düşünüyorum.

Avukatlık mesleğine başlarken girdiğim ilk duruşmada heyecandan cübbe giymeyi unutmuştum.Kadıköy Ticaret Mahkemesiydi.

Mahkeme heyetinin bana şaşkın şaşkın bakmasına anlam verememiştim önce.Başkanın "avukat mısınız" şeklindeki sorusuyla irkildim.

"Evet sayın başkan avukatım" dedim.Şakacı bir üslupla "bir şeylerin eksik değil mi sence" diye sorunca ben hafiften sinirlenmeye başladım.Yaşımdan küçük gösterdiğim için bu sorunun bana sorulduğu düşüncesindeydim.

"Avukatım ve bu noktada hiç bir eksikliğim de yok" dedim.
Üyelerin de belli belirsiz gülümsediğini görünce salonda bekleyen meslektaşlara döndüm baktım. Bana cübbeyi işaret ediyorlardı.

Cübbesizdim.

Çiçekli bir elbiseyle mahkeme heyetinin karşına geçmiş "avukatım" diyordum.

Duruşma salonunun dışına nasıl fırladığımı,cübbeyi nasıl giydiğimi, o anda yaşamış olduğum utancı anlatacak kelime bulamam çoğu vakit.

Ben cübbe giymeyi heyecandan unutmuştum.Zaten mahkeme heyeti de bunun farkındaydı.İncitmeden hatırlatmaya çalışıyorlardı.Böyle bir durumda bile ,çalıştığım bürodan uzun süre bana o mahkeme için görev vermemelerini rica ettim.

Bu nedenle avukatın -madem bu cübbe bizim mesleğimizle ,meslek onurumuzla özdeştir- duruşmaya cübbesiz çıkma talebini hoş görmem.Hatta cübbesini duruşma salonunda giyen meslektaşlara da ben oldum olası şaşkınlıkla bakmışımdır.Duruşma salonu, avukat olsun hakim olsun, hiç kimsenin cübbesini gerine gerine giyinme yeri değildir çünkü.