Mesajı Okuyun
Old 24-09-2007, 12:00   #8
Engin Özoğul

Sayın Av.Çetin'in belirttiği gibi evlilik nedeniyle işten ayrılan kadının kıdem tazminatı talep hakkının dayanağı 1475 sayılı İş Kanunu'nun halen yürürlükte bulunan 14. maddesidir.

Eski Medeni Kanun'da kadının çalışması kocasının iznine bağlıydı. Dolayısıyla koca izin vermeyince kadın işten ayrılmak durumunda kalıyordu. Bu sebeple de İş Kanunu'nda böyle bir hükme ihtiyaç vardı. Ancak Eski Medeni Kanun'daki hüküm Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Yeni Medeni Kanun'da da zaten böyle bir hüküm yok. Bu sebeple 1475 sayılı İş Kanunu'nun evlilik nedeniyle işten ayrılan kadına kıdem tazminatı ödeneceğine ilişkin hükmü dayanaksız kaldı. Ama varlığını devam ettiriyor.

Bunun yanında evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın ihbar sürelerini beklemek zorunda değildir. Bu konuda çok açık bir Yargıtay kararı var. Yukarıdaki kararlar ihbar süresine ilişkin sorunuza cevap olabilecek nitelikte değil. Belirttiğim Yargıtay kararını bulup göndermeye çalışacağım. Av.Duygu Işık Poyraz'a karar numarasını söylemiştim, o da Kazancının indekslenmemiş karar arşivinden bulmuştu. Rica edersek yine bulur sanırım.

Ben Yargıtay'ın ihbar süresi verilmesine gerek yoktur şeklindeki görüşüne katılıyorum. Hükmün amacı evlilik birliğini korumak. Eğer eş istemiyorsa diğer eşin kıdem tazminatı alarak ayrılmasını sağlamak. Dolayısıyla evlilik birliği içinde sorun yaşanmaması adına ihbar süresini beklemeksizin fesih imkanı tanınmalıdır. Madde Yasa'dan çıkarılmıyorsa bu şekilde yorumlanması yerindedir.