Mesajı Okuyun
Old 26-01-2005, 16:45   #1
KONUK1

Soru İnternet Üzerinden Yapılan Ticaret

Merhaba,

Benim internet üzerinden yapılan ticaret faaliyetleriyle ilgili Türkiye'deki yasal durum hakkında bir sorum var.

Herhangi bir fiziksel meta alışverişinin olmadığı bu tür dijital bir ticaret ile geleneksel ticaret arasında kanuni yönden ne gibi ayrımlar ya da farklılıklar vardır? Bu çok genel ve kapsamlı bir alan, ama benim merak ettiğim durum tamamen internete özgü olan ticari faaliyetler. Genel olarak "e-ticaret" olarak tanımlanan faaliyetlerin içinde, fiziksel olarak üretilmiş bir malın online olarak pazarlanması gibi geleneksel yolla da yapılabilen, internetin bu yola alternatif veya ek bir çözüm sunduğu konular da giriyor. Benim sormak istediğim ise, bir web sitesine reklam almak gibi (bir dergiye reklam almaktan farklı olarak web sitesi açmak hiçbir resmi işlem gerekmiyor) ya da sitelerin arama motorlarına ücret karşılığı kayıt ettirilmesi gibi veya linkler vasıtasıyla bir ürüne/firmaya yönlendirilen müşteriler karşılığında o firmadan komisyon alınması gibi internete özgü girişimler.

Bu tür faaliyetlerle ilgili yasal bir düzenleme var mıdır? Bu tür bir ticaret için sicil kaydı yapılması, fatura/irsaliye kesilmesi, vergi beyanında bulunulması vs. gibi zorunluluklar var mıdır?

Ve şayet varsa, pratikte bunun uygulaması yapılabilmekte midir?

Şimdiden teşekkürler.