Mesajı Okuyun
Old 19-09-2015, 05:54   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Anlattıklarınıza göre hata ve yanılma ile sabıkalı birisiyle bilmeden evlenmişsiniz. Bu durumlar için Türk Medeni Kanununun 149.maddesi vardır. Aşağıda bu maddeyi yazdım.

-Bu maddeye göre evliliğin yanılma (hata) nedeniyle iptali istenebilir.. Ancak davayı açmışsınız. Açılan davada bu sebebi muhtemelen yazmadınız. Bu yüzden davayı ıslah edebilirsiniz. Yani sil baştan bir dilekçe verebilirsiniz.

-Davanızı ıslah yoluna gitmeyecek olursanız eşinizin size yönelik kusurlu eylemi nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile boşanma talep edebilir ve davanıza bu şekilde devam edebilirsiniz.

Her iki seçenek için de bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızda fayda vardır. Maddi durumunuz buna elvermezse baro adli yardım bürosundan bir avukat talep edeniz.

Kolay gelsin.

Alıntı:
2. Yanılma
Madde 149- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği hâlde yanılarak bu evlenmeye razı
olmuşsa,
2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir
nitelikte yanılarak evlenmişse.