Mesajı Okuyun
Old 26-12-2005, 12:05   #15
Burhan Sezer

Değerli üstadlara ve ziyaretçilere iyi günler.
Sayın Admin, sayın esink ve sayın mskocak ilgilerinize teşekkür ederim. Sayın esink'in öz eleştirisi bütün meslekler için örnek oluşturacak kadar güzel. Bu görüşleri için kendisine ayrıca teşekkür ederim.
Ancak, sayın Admin'in açıklamalarına yanıt vermek istiyorum.
1- Dikkat ederseniz ben davayı açtıktan sonra, davadan vazgeçmiş değilim. Davadan vazgeçildiğinde, ücretin iade edilmeyeceğine hiç bir itirazım olamaz.
2- Avukatın verdiği emek, tabii ki sadece duruşmalara girmek değildir. Peki, ücretini aldığınız fakat girmediğiniz duruşmalardan sonuç almanız mümkün müdür? Duruşmalara girmemekle Avukatlık Kanununun 171. maddesinde belirtildiği gibi "Üzerine aldığı işi sununa kadar takip etmiş" olur mu? Hizmetin en önemli bölümü "Duruşmalara katılmak" değilmi dir? Duruşmalar katılmamak görevi ihmal değil midir? Burada, davayı başka bir meslektaşına devretmesi gerekmez miydi?
3- "Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin ÇOK üstünde alınan bir ücret bile davanın mahiyetine göre hatır için alınmış düşük bir ücret olabilir" diyorsunuz. Bu göreceli bir ölçüdür. Buna şu şekilde katılmam mümkün değil. Benzer davalarda bir meslektaşınızın (5) birim ücret alırken diğeri (100) birim ücret alıyorsa bu ücret nasıl hatır ücreti olabilir. Benim davamda avukat tutmadan önce o yörede böyle bir dava için alınabilecek ücreti araştırdım ve benim ödediğim ücretin hiç de hatır ücreti olmadığını tespit ettim. Örf adet, yöre, emsal ücret, rayiç gibi daha bir çok kritere göre yerleşmiş ücretin çok üstündeki ücret bence hatır ücreti diye adlandırılamaz. Burada esas olan, benzer davalara benzer ücret olması gerekmez mi?
Sizler de gayet iyi bilirsiniz, halkımızın değil yargıda kendisini temsil edecek bir avukata vekalet vermesi, danışmak için dahi avukata başvurmak gibi bir alışkanlığı maalesef yok. Çevremde gözlemlediğim, ağırlıklı sebep "Avukat fazla para ister" şeklindeki düşüncedir. Fakat davasını avukat ile yürütmediğinden, yargının sonunda zarara uğrayan kendisi olur.
" DANIŞAN İNSAN AKILLI İNSANDIR"
Saygılarımla.