Mesajı Okuyun
Old 21-12-2012, 11:34   #31
Admin

Sayın olgu,
Alıntı:
Yazan olgu
Bireysel olarak bir şey yapmak mümkün değil, toplumun büyük çoğunluğu bu yola başvurduğundan, ancak Tüketici Dernekler ile Basın halkı bu kadar etkilemeseydi belkide bankar artık selam verirken bile ücret istemeyecekti.
Bankaların selam verirken bile ücret talep etmeleri acaba sadece kendi iddia ettikleri gibi verdikleri hizmetin karşılığını almak için mi, yoksa açgözlülüğün ve müşterilerini sömürüp kar oranlarını zirve yapma isteğinin bu senaryoda bir rolü var mı?

Bankalar ticari kuruluşlardır ve her ticari kuruluş gibi kar etme amaçları olması normaldir. Sanırım hiçbirimiz onların bir vakıf gibi hayrat şeklinde çalışmasını beklemiyoruz.

Ancak bankacılık sektöründeki hizmetler de daha dün varolmadı, yüzyıllardır benzer şekillerde yürüyor. O zaman insanın aklına bundan 5-10-15 yıl önce aynı hizmete ücret talep edilmiyorken, bugün talep edilmesinin arkasında yatan amacın ne olduğu sorusu takılıyor.

En basit örnek ise hesap işletim ücretleri. Bankalar tarihi boyunca varolduğundan beri banka hesapları vardır. Peki hesap işletim ücretleri ne zaman moda olmuştur? Çok değil, bundan 15-20 yıl önce banka açtığınız hesap için sizden para istemek bir yana, üste para verirdi (Vadesiz hesaplar için konuşuyorum.) Enflasyonun %100-120'li lerde olduğu Özal'lı yıllarda bankaların HEPSİ vadesiz mevduata %10 yıllık faiz verirdi. Değil üste para istemek, vadesiz hesaplar için faiz vermeyen bir tek banka bile yoktu. Şimdi iş öyle bir hal aldı ki, ben götürüp paramı bankaya veriyorum, üste hiçbirşey istemiyorum (=vadesiz hesap), paramı banka faizsiz işletip, bundan para kazanıyor, o da yetmiyor, bir de benim paramdan para kazanmak için benden ücret talep ediyor (hesap işletim ücreti). Bunu insafa sığdırmak veya açgözlülük dışında bir açıklama getirmek bana sorarsanız pek güç.

Peki ne değişti de, bankalar 15 yıl öncesinde bu hesaplar için üste para verirken, şimdi sizden para istiyor acaba? Bence sorunun yanıtı çok açık: Devir ve yasal mevzuat değişti ve sizi bankalarla çalışmaya mecbur etti! Bundan 15 yıl önce bankalar müşteri çekmek için binbir cambazlık yapmak zorundaydı, insanların ne banka kullanma alışkanlığı ne de zorunluluğu vardı. Şimdi ise bankada bir hesabınız olmadan adım atmanız mümkün değil. Sadece gelişen dünya değil, devlet de sizi buna zorluyor. Örneğin kiraların bankaya yatırılma zorunluğu bunun en basit örneği.

Dolayısıyla bankaların şu anda izlediği stratejinin esasında hizmetle vs. hiç ilgisi yok. Devlet tarafından elleri kolları bağlandıktan sonra tarlaya ekilen müşterinin hasatını yapıyorlar.

Bundan 20 yıl öncesinde olduğu gibi HİÇBİR İŞLEM İÇİN bankalarla çalışma zorunluluğu olmasın ve devlet bu konuda tüm yasal zorunlukları kaldırsın, o zaman bankalar diledikleri kadar hesap işletim ücreti talep etsinler. Ama eğer devlet attığımız her mali adımı bankalar aracılığıyla yapmak konusunda bizi zorluyorsa, o zaman bu adımları atarken soyulmamamız için gerekli yasal düzenlemeleri de yapmak zorundadır.