Mesajı Okuyun
Old 05-09-2009, 01:17   #1
Av.Fahri ALİMOĞLU

Varsayılan HSYK'da Avukat Üyelerin bulunması

Dostlar;
Yargı Reformu Strateji belgesi ve eylem planında HSYK'nun iki veya üç icracı daireden oluşması ve 20 ya da 21 üyeden meydana gelmesi planlanmış durumda. Taslağa göre yargıtay ve danıştaydan gelen 5 üyenin yanısıra, halen görevde olan hakim ve savcıların seçeceği 7 üye, buna ek olarak TBMM ve Cumhurbaşkanının göndereceği üyelerden söz ediliyor. Taslağa göre Adalet Bakanı ve Müsteşarın da kurul üyelikleri devam ediyor.
Şimdi;
Bana göre kurula avukat üye alınması için bundan daha doğru zaman bulunamaz. www.fahrialimoglu.com isimli sitemde konu ile ilgili yazımda kurula bir avukat üyenin baro birlik tarafından seçilerk gönderilmesinden söz etmiştim. Ancak şimdi üç avukat üyenin gönderilmesinin savunmaya hak ettiği değeri vermek anlamına geleceğini düşünüyorum.
Şöyle ki;
HSYK'nun üç icracı daireden oluşması gerektiğini düşünüyorum.
Her dairenin de 7 kişiden. Yani Toplamda 21 kişilik kurul.
21 kişi ise;
3 yargıtay, 3 Danıştay, Hakim ve savcılar tarafından seçilmiş ve birinci sınıf 3 hakim 3 savcı, TBMM tarafından seçilmiş 3 üye, Cumhurbaşkanı tarafından seçilmiş 3 üye ve Baro Birlik tarafından seçilmiş 3 avukat üyeden oluşacaktır. üç kişilk her guruptan bir kişinin katılımı ile 7 kişilik üç daire teşkil edecektir. Böylece her üç dairede birer avukat üye birer TBMM, birer yargıtay, birer danıştay, birer hakim, birer savcı ve birer Cumhubaşkanı tarafından seçilmiş üye şeklinde kurulun oluşumu tamamlanabilecektir.
Bu dairelerden 1.si tayin, terfi, yükselme, birinci sınıfa ayrılma ve özlük işleri ile ilgilenecektir.
2.Daire mesleğe kabul ve red, personel, idare ve sekreteya ile ilgili olacaktır.
3. Daire hakim savcılar hakkındaki şikayetleri inceleme, teftiş, soruşturma ve değerlendirme, disiplin cezası belirleme ve meslekten çıkarma gibi konularda yetkili olacaktır. Teftiş kurulu bu daireye bağlı olacak ve çalıştırılması onay ya da izne tabi olmayacaktır
Adalet Bakanı ve Müsteşar nerede diye soranlar olacaktır.
Bana göre HSYK'yı antdemokratik kılan şey kararlarına itiraz edilememesiydi. İşte bu HSYK'nın her dairesinin kararlarına itiraz edilebilek ve bu itirazın değerlendirileceği kurulun içinde Adalet Bakanı ve Müsteşarı bulunabilecektir.
Yani itirazların değerledirileceği HSYK Genel Kurulunda Adalet Bakanı ve Müsteşarının olması kabul görebilir.
Bunu yapabilir miyiz bilmiyorum.
Bİldiğim şu;
Yapmaya çalışmazsak kendiliğinden olması çok da olası değil.
Saygılarımla