Mesajı Okuyun
Old 21-11-2009, 00:34   #1
hakikiavukat

Soru Muris muvazaasına dayalı sebepsiz zenginleşme

Bir hususta değerli görüş ve tecrübelerinizi rica ediyorum. Şöyle ki , müvekkil kardeşleriyle beraber mirasçıdır ve mirasın içinde kıymetli bir de gayrimenkul bulunmaktadır. Muris ölümüne yakın dönemde eşinin ve oğlunun baskı ve zorlamalarıyla muvazaalı olarak , çok düşük bir miktarla bu gayrimenkulü dayısının oğluna tapuda devrediyor. Zira devir doğrudan eşe yahut oğula yapılsa , diğer mirasçılar çabuk haber alacak ve muvazaa daha bariz olacak. Devre rağmen , bu yeri kiraya veren , gelirini alan vb. fiilen ilgilenen murisin oğlu. Biz bu durumu öğrenince muvazaaya dayalı tapu tescil ve iptal davası açmayı düşündükse de bu arada bu taşınmaz 3. bir kişiye satıldı ( gelirini ise devralan dayıoğlu değil murisin oğlu yani fiilen kullanan aldı ) ve bu 3. kişi bu yeri gerçek değerinden banka kredisiyle almış , ya da en azından tapu kaydı böyle gösteriyor. Tabi tapu el değiştirince dava da değişir diye düşünüyorum ve davamızı devreden dayıoğlu ve fiilen kullanıp satış bedelini alan murisin oğlu aleyhine sebepsiz zengeinleşme davası olarak açmayı planlıyorum.

A-) Sebepsiz zenginleşme davası açılabilir mi yoksa tapu tescil ve iptal açıp , yargılama sürecinde devir anlaşılınca mı davamızı tahvil edelim.

B-) Sebepsiz zenginleşme davasında , fiilen kullanan ve satış bedelini alan kardeşi yani murisin oğlunu da davalı olarak gösterebilir miyiz.

Fikirlerinizi esirgememeniz dileğiyle.