Mesajı Okuyun
Old 08-06-2007, 17:18   #2
Av.Önder Kılınç

Dağıtım şirketleri tarafından alınan intifa,ipotek ve benzeri teminatlar bayilere yapılan yatırımların karşılığında alınmakta olupbayinin borçlu durumadüşmesi halinde alacaklarının ödenmesi açısından önemli bir teminat sağlayacaktır.Bu tür teminatlar akaryakıt sektörü açısından büyük önem arz etmektedir.Kira süresinin 10 yıl olduğunu belirtmişssiniz.Rekabet kurulunun dikey anlaşmalara ilişkin yayınladığı 2002/2 nolu tebliği uyarınca dağıtım şirketleri ile bayiler arsında süresi 5 yılı aşan anlaşmalar yapılamaz.Burda şçyle bir sorun ortaya çıkıyor.Tebliğ gereğince 5 yıllık anlaşma yaptınız fakat yapılan yatırımların karşılığında da 10 yıllık intifa alındı.Bu sorun rekabet kurulunca da henüz tartışılan bir konu.
olaya gelince dağıtıcı şirket bayiye herhangi bir yatırım yapmışsa (pompa,jenaratör,kurumsal giydirme,akaryakıt hibesi vb.)intifa hakkından terkin edeceğine ilişkin bir taahhüt altına gireceğini sanmıyorum.çünkü tebliğle yayınlanan 5 yıllık kısıtlayıcı süre ancak bu tür teminatlarla ber taraf edilmeye çalışılıyor.şayet böyle bir taahüt almışsanızda dağıtım şirketini bağlayıcı olduğunu düşünüyorum
belediye 10 yıllık intifa yetkisi vermiş ise ve dağıtm firması lehine intifa tesis edilmiş ise her ne kadar belediye kiralama yetkisini elinde bulundurmak istese dahi intifa hakkı sahibi söz konusu yeri kiralayabilir.aksi durum mk hükümleriyle çelişir düşüncesindeyim.