Mesajı Okuyun
Old 27-10-2010, 17:55   #4
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
sadece baş ağrısından dolayı gittiğiniz bir hastanede hekim sizden tüm tahlilleri istiyor.sonuçlara bakıp bişey yok gibi görünüyor ama emin olmak için sizi araştırmaya sevk ediyorum diyor . hastaneler arasında dolaşmak,olmadık tahlillerin istenmesi ne kadar doğru.ben sadece başımın ağrısının geçmesini istiyorum .hastane hastane dolaşmak değil.neden bana değil de soruna odaklanıyor.böyle bir durumda hak ihlali söz konusumudur bunu soruyorum.

Baş ağrısının nedenini bulmak için, sorunun neden kaynaklandığını araştırmak amacı ile tetkik yapılması oldukça olağandır. MR, EEG, BT de dahil olmak üzere.

Defansif tıbba yönelik bir uygulamadan burada söz etmek yanlış olur. Aslında yalnızca baş ağrınızı geçirip, buna neden olan sorun bulunmazsa hak ihlalinden söz edebiliriz. Bu tetkiklerin sizden istenmiş olması , sizin yaptırmakla zorunlu olduğunuz anlamına gelmez. Tetkik, tahlil, araştırma istemediğinizi beyan edersiniz. Buna göre Doktor da mesleği gereği elinde geriye kalan belirtilerle ya tanı koymak için çabalar ya da baş ağrınızı elinden geldiği kadar geçirir.

Yalnızca baş ağrısı diyerek geçmemelidir, buna neden olan birçok hastalık olabilir.

Ancak,
Diyelim ki, araştırma için başka bir hastaneye sevk edildiniz, burada da 3 gün önce çekilen MR'ı doktorunuz kabul etmeyerek kendi kurumundan yenisini istedi, o zaman hak ihlalinden bahsedebiliriz.

Geçmiş olsun, saygılarımla...