Mesajı Okuyun
Old 20-12-2008, 15:11   #22
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Sadık Toprak
Sayın kazımtürk,

Tüm bu kayıtlar elinizde varsa, bilirkişi tarafından çözümleri de yapılmışsa endişelenecek hiç bir durum yok. 2.kayıttaki ifadeler esasen 1. kayıttaki ifadelerin gerçek olduğunun kanıtıdır. Bazı arkadaşlarımızın düşündüğü gibi, hukuka aykırı delillerin aile mahkemelerinde, boşanma davalarında delil olarak ileri sürülemiyeceği iddialarını da kaale almayın. Bu kayıtları, delil olarak mahkemede rahatlıkla ve bal gibi kullanabilirsiniz. Hakim tarafından da değerlendirilir.

Kadın, (tanık) bilgisi dışında konuşmalarının kayda alındığını aile mahkemesinde def-i olarak ileri sürse de değerlendirilmez. Ceza davası açabilir. Açarsa, yalan beyanlarda bulunmak, bir davanın hukuki seyrini saptırmak vs. suçlarından kendini ayağından vurmuş olur. Kolay gelsin. Endişelenmeyin.

Sayın Toprak,
Soru sahibi meslektaşımız elbette ki bizim düşüncelerimizi değil, sizin düşüncelerinizi kaale alsın. Ama bari şu hususları açıklayınız da, biz kaale alınmayanlar yanıtınızdaki bilmediğimiz yeni kavramları öğrenelim:

1- "Kadın, (tanık) bilgisi dışında konuşmalarının kayda alındığını aile mahkemesinde def-i olarak ileri sürse de değerlendirilmez." demişsiniz. Tanık, aile mahkemesinde def'i ileri sürebiliyor öyle mi? Bunu gerçekten bilmiyordum. Yasal dayanağını gösterirseniz çok sevineceğim.

2- "Davanın hukuki seyrini saptırmak" suçunu TCK'da aradım aradım bulamadım. Herhalde gözlerim miyop olduğu için bulamıyorum. Hangi maddede düzenlendiğini yazarsanız beni mutlu edersiniz.

Saygılarımla.