Mesajı Okuyun
Old 03-01-2011, 17:03   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan mahzen
Yanıt için teşekkürler sayın meslektaşım....
Ayrıca; dikkatinizi çekmek istediğim bir husus daha var...CMK 231/8; " (8) (Ek fıkra: 06/12/2006 - 5560 S.K.23.md)Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi halinde sanık, beş yıl süreyle denetim süresine tâbi tutulur. Bu süre içinde bir yıldan fazla olmamak üzere mahkemenin belirleyeceği süreyle, sanığın denetimli serbestlik tedbiri olarak;

a) Bir meslek veya sanat sahibi olmaması halinde, meslek veya sanat sahibi olmasını sağlamak amacıyla bir eğitim programına devam etmesine,

b) Bir meslek veya sanat sahibi olması halinde, bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında ücret karşılığında çalıştırılmasına,

c) Belli yerlere gitmekten yasaklanmasına, belli yerlere devam etmek hususunda yükümlü kılınmasına ya da takdir edilecek başka yükümlülüğü yerine getirmesine,

karar verilebilir. Denetim süresi içinde dava zamanaşımı durur. "

şeklinde düzenlenen bu hükümde belirtilen zamanaşımını ile ilgili düzenlemeyi de dikkate aldığımızda, karardan itibaren 5 yıllık süre içinde ,şikayetten vazgeçen ve hakkında HAGB kararı verilen sanık için zamanaşımı süresinin o denetim süresi içinde işlemeyeceği sonucunu mu çıkarmamız gerekiyor?

Değerli meslektaşım Sn. mahzen,

Öncelikle bir noktayı açıklığa kavuşturalım. Bahsettiğiniz CMK.m.231/8'de yer verilen ifade dava zamanaşımına ilişkindir ve TCK. m.66 ile ilgilidir. Bu maddede belirtilen sürelerde hüküm kurulamaması halinde kamu davasının düşmesine karar verilecektir. Oysa, sorunuza konu olan, hukuk yargılaması için de geçerli olacak zamanaşımı ceza zamanaşımıdır ve TCK.m.68'de düzenlenmiştir. Burada ise hükmün belirtilen sürelerin geçmesinden sonra infaz edilemeyeceği düzenlenmiştir.

Bu çerçevede ben, ceza mahkemesinde HAGB kararı verilmesinin, maddede dava zamanaşımının duracağı öngörüldüğünden, hukuk mahkemesinde dava açılabilmesine ilişkin ceza zamanaşımının işlemesine engel olmayacağı kanısındayım. Yani bu cezai olaydan dolayı hukuk mahkemesinde tazminat davası açılması halinde, zamanaşımı suçun işlendiği tarihten itibaren işlemeye başlayacaktır ve HAGB'den etkilenmeyecektir. (diye düşünüyorum.)

Saygılarımla.