Mesajı Okuyun
Old 06-02-2013, 11:59   #19
Gemici

Alıntı:
Yazan eser_29
Şu an kazandığımdan çok daha yüksek ücret kazanabileceğim (Somut olarak olduğu için söylüyorum.) şeylerle uğraşabilirdim. Bu, benim veya sair meslektaşlarımın yüce şahsiyetler olduğunu söylemek için değil ama biz avukatları sıradan tüccar zihniyetine indirgeyen yorumunuza karşılık bir sitemdir.

Şahıslar değil, görevleri kutsaldır.
Herkes kendi mesleğini itibarlı ve faydalı görür düşüncesindeyim; Özellikle mesleğini severek yapıyor ve mesleğinin toplum için faydalı olduğunu düşünüyorsa. Mesleğini sevmek ve mesleğinin hakkını vermek için canla başla çalışmak ve meslek içi ve meslek dışı çevrelere karşı mesleğiin ulviliğini, kutsallığını öne çıkarmaya çalışmak kişinin mesleki kimliğini benimsediğinin ve sevdiğinin kanıtıdır.
Kendi mesleğinin iyiliğini ve güzelliğini anlatmaya çalışırken, diğer meslekleri kötüleme iyi değildir. Karşılaştırma/kıyaslama yaparken kendisini iyi göstermek için başkalarını kötü göstermek, başkalarının tepkisine yol açar.

Her meslekte sıradan ve sıra dışı kişiler vardır. 'Sıradan tüccar zihniyeti' ile 'sıradan avukat zihniyeti' arasındaki fark nedir ki?

Peygamber Efendimiz "ticarete devam edin. Çünkü rızkın onda dokuzu ticarettendir."(Garibü’l Hadis) buyurmuşlardır. (http://www.kuranvehadis.com/hadisler...-fazileti.html)

Saygılarımla