Mesajı Okuyun
Old 23-07-2008, 08:05   #3
avNamLı

Takipteki esas alacak miktarı 15.000 YTL dir.

İcra takibine esas alacak miktarı 15.000 Ytl.'dir.

Dün bu konuyla ilgili internetten araştırma yaparken tam da benim soruma bir cevap buldum:

"Bu durumda kısmî davadan sonra talepten fazlası için zamanaşımı süresi dolan bir tazminat veya alacak davaya konu olmuşsa sorun nasıl çözümlenecektir? Aynı husus ek davada söz konusu olsaydı karşı taraf usulüne uygun olarak zamanaşımı def’ini ileri sürdüğünde ek davaya konu olan kısmın zamanaşımı sebebiyle reddine karar verilecekti. Islahta ise buna imkân bulunmamaktadır. Islah bir dava olmadığından ve medenî usul hukukumuzda ıslahtan sonra zamanaşımı def’inin ileri sürülebileceğine ilişkin bir düzenleme bulunmadığından bu yönüyle ek davadan ayrılmaktadır. Islahtan sonra bu yönde karşı tarafa süre tanınması ya da sonraki celseye kadar zamanaşımı def’i ileri sürebileceği gibi çözümler hukukî değildir. Esasen ıslahı bir kez kabul ettiğimizde, kısmî dava tarihinde ıslah ile arttırılan kısım için de zamanaşımının kesildiği sonucu ortaya çıkar ki bu da ek davada olmayan bir durumdur." (http://www.yayin.adalet.gov.tr/10_sa...%87%C4%B0L.htm
Islah yoluyla dava konusunun artırılması- Şahin ÇİL)

Benim bu makaleden çıkardığım sonuç,kısmi ıslahta karşı tarafın zamanaşımı defi ileri sürmesinin mümkün olmadığı..