Mesajı Okuyun
Old 14-05-2008, 10:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
boşanma olmazsa üç yıl bekleyip tekrar dava açmam gerektiğini sitenizde okudum üç yıl ben evimin dışında nerde kalırım 2 çocuğumla?

Sözünü ettiğiniz açıklamaları yanlış anladığınızı sanıyoruz. Bir boşanma davası red edildikten sonra, 3 yıl dava açılamaması gibi bir durum sözkonusu değildir. TMK 166/4 üncü maddede hüküm altına alınan husus, ceza değil taraflara tanınmış bir haktır. Yani, red olmuş ve kesinleşmiş bir davadan sonra taraflar 3 yıl biraraya gelmemişlerse; birinin müracaatı üzerine hakim boşanmaya karar vermek zorundadır. Kısaca hakimin takdir yetkisi olmayacaktır.

Bunun dışında, dava red olduktan sonra yeni olay ve olgulara dayanarak tekrar dava açmak mümkündür.

Alıntı:
ayrılık kararının koşulları nedir??

TMK 170 inci madde 'ayrılık' konusunu düzenlemiştir. Buna göre siz dilekçenizde sadece 'ayrılık kararı' verilmesini talep ederseniz, hakim boşanmaya karar veremeyecektir. Dava boşanma davasının usulüne göre yürütülecektir.

Ancak dilekçenizde 'boşanma' talep etmiş olsanız bile, hakim ortak hayatın yeniden kurulması olasılığı bulunduğu takdirde ayrılığa karar verebilir. Kamu düzenini ilgilendirdiğinden, hakimin geniş takdir yetkisi bulunmaktadır.

Alıntı:
çocuklarımızı bile benden alacağını söyledi.çocuklarımın biri 6 diğeri 3 yaşında ikiside erkek.

Çocukların cinsiyetinin değil, yaşlarının önemi bulunmaktadır. 3 ve 6 yaşlarındaki çocuklar anne bakım ve şefkatine muhtaç oldukları için, uygulamada velayet anneye bırakılmaktadır. Olay anlattığınız şekilde ise endişelenmenize gerek yoktur.

Alıntı:
eşim boşanmayı kabul etmeyecek mahkemede ve davam reddedilirse ben onunla aynı evde yaşamaya mecbur mu olacağım çünkü ne zaman boşanırsak o zaman giderim bu evden
sen ayrılmak istiyorsun sen git diyor

Kimse için bir mecburiyet sözkonusu değildir. Oturduğunuz ev size ait olmasaydı, başka bir eve taşınabilirdiniz. Eşinizin sizi birlikte oturmaya zorlaması da sözkonusu olamazdı. Ona tanınan yasal hak terkin haksız olduğunu kanıtlayarak, "terk nedeniyle boşanma davası" açmak olurdu. Bunun dışında mevcut durumda, aile mahkemesine başvurularak koruma kararı alınabilir.

Alıntı:
son konuşmalarımızda da beni sürekli tehdit etti bu işin öyle kolay olmayacağını gerekirse karşısına kim çıkarsa öldüreceğini yada onu öldürmem gerektiğini elinden ne gelirse yapacağını hatta daha önce velayet konusunda anlaştığımız çocuklarımızı bile benden alacağını söyledi.

Alıntı:
özel kurumdan bu rapor alınamazmı

Aile Mahkemesinden talep edilecek koruma kararı için, izlenecek prosedür aşağıdaki linkte 6 No.lu mesajda Sayın Av. Habibe Yılmaz Kayar tarafından ayrıntılı olarak izah edilmiştir. Lütfen takip ediniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27065

Görüldüğü üzere, anlattığınız kadarıyla ve ihtimaller üzerine cevap verebiliyoruz. Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı önermekteyiz.
Saygılarımla