Mesajı Okuyun
Old 10-03-2004, 10:25   #3
Cumok

“Aslında yazılanlara eklenecek fazla bir şey yok. Mevzuat açık.

Yalnız olayda tam olarak anlıyamadığım bir nokta var. Polis hangi yetkiye ve gerekçeye dayanarak kendisine sığınıp yardım istiyen 22 yaşındaki bir kişiyi koruma altına alıp yardım edeceğine babasına haber veriyor???????”
Sayın Gemici;
Ben Mevzuat konularından anlamadığım için, açık ya da kapalı gibi bir yorumda bulunmayacağım. Ama, sizin vurguladığınız “yardım edeceğine neden babasına haber veriyor???” sorusunun üzerinde durmak istiyorum. Ben, sıradan bir yurttaş olarak bu ve bunun gibi haberleri okuduğumda nedense hiç şaşırmıyorum. Ve hemen gözlerimin önüne bir Polis Karakolu ve orada ki görevliler geliyor.

Sayın hykayar’ın alıntıladığı yazıda hükümler sıralanmış ama, bunu kim uygulayacak? O, benim gözlerimin önüne gelen görevliler mi? Hangi bilgi birikimi, hangi insani duygularla, ya da hangi koruma (içgüdü mü diyelim) endişesiyle? Mağdur, kucağında bebeğiyle onlara sığındığında, acaba kaçı mağduru suçlu olarak görmedi? Kaçı onu gördüğü andan itibaren, “sen öldürülmeyi çoktan haketmişsin” demedi acaba? Burada tek suçlu yok sevgili dostum, suçlu tüm toplumdur. Biz hâlâ tek tek ağaçlarla uğraşmayı bir marifet sayıyor, önümüzde duran kocaman orman’ı görmemekte inad ediyoruz.

Mağdurun, korunmak için sığındığı o yerdeki görevlilerin yaptığı ya da düşündüğü tek bir şey vardı. O’da, kendi cehaletlerinin, dar görüşlülüklerinin verdiği endişeyle bu belayı en kısa zamanda başlarından savmak. Öldürülecekmiş, korkuyormuş, kimin umurunda ki. Nihayet suç işlemiş, aile namusunu lekelemiş (!) ki çoğu böyle düşünüyüordu ve üstelikde bir “kadın” değil mi bu kişi. Başımızdan gitsin de nereye giderse gitsin, dediklerine, böyle düşündüklerine adım gibi eminim ben. Sık sık eğitimden bahsediyoruz, bu bile bana bazen çok gülünç geliyor nedense. Dışarıdan, farklı düşünen kişiler ithal edilemeyeceğine göre, bizi kim eğitecek? Aynı kafa yapısını taşıyan kişiler değil mi? Bizler önce, insan gibi düşünebilmeyi, olaylara insan gibi bakabilmeyi öğrenmeliyiz. Bu nasıl olacak peki?

O yasaları yapanlar farklı mı düşünüyor? Ya uygulamak zorunda olanlar? Bu olaylar yıllardır olageliyor, hiçbir politikacıdan bu konuda bir konuşma, bir endişe lafı duydunuz mu? Ben hiç duymadım.

İşte sorun burada yatıyor...