Mesajı Okuyun
Old 28-05-2003, 01:44   #18
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Mutlu Eğitim Özgürlüktür

Eğitim özgürlüktür

Kadınlar önce haksızlıklara karşı direnmeyi öğrendi. Şimdi de ekonomik bağımsızlıklarına kavuşmak için kurdukları atölyeyi büyütmeye çalışıyorlar.
Evlerine hapsolmuşlardı. Çoğu 'koca dayağı' yiyor, yemek ve temizlikle ömür tüketiyorlardı. Gittikleri bir merkez tüm yaşamlarını değiştirdi. Artık haklarını biliyorlar ve asla susmuyorlar

HATİCE YAŞAR
İSTANBUL - Çoğunun hikâyesi aynı; tüm gün evde sıkıntıdan ne yapacaklarını bilmiyor, yemek hazırlamak, çocuklara yetişmek, temizlik derken kendilerine
vakit bile ayıramıyor, üstüne bir de 'koca dayağına' maruz kalıyorlardı. Toplum içinde konuşamıyor, ürkek gözlerle etrafına bakıyor ve kendilerini yararsız olarak görüyorlardı. O kadınların çoğu katıldıkları eğitim çalışmalarının ardından şimdi bambaşka biri oldular. Konuşmayı, kendini ifade etmeyi, eşine 'hayır' diyebilmeyi ve çocuklarıyla iletişim kurmayı öğrendiler. Şiddete, haksızlığa, ayrımcılığa uğrarlarsa nereye başvuracaklarını biliyor, başları dik yürüyor kadınlar. Şimdi ekonomik bağımsızlıkları için çabalıyorlar.

Atölyeleri de var
Bu güzel değişimi; İstanbul'un çeşitli semtlerindeki Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı toplum merkezlerine giden ve Kadının İnsan Hakları Projesi (KİHP) kapsamında eğitim alan kadınlar yaşıyor. Okmeydanı Toplum Merkezi'ndeki eğitimlerinin ardından birbirinden kopamayan kadınlar, şimdi kurdukları atölyede üretim yapıyor. Atölye, küçük bir ev ama hayaller büyük. Elde ettikleri umuda sımsıkı sarılan kadınlar bir daha eski hayatlarına dönmek istemiyor.
27/05/2003 Radikal Gazetesi