Mesajı Okuyun
Old 21-02-2007, 16:34   #1
Av.Ebru Caner

Varsayılan kira tespit davası hakkında soru

müvekkilimin 2004 yılından beri kirada bulunduğu işyerinin maliki, 2006 aralık ayında vefat etmiş, geriye mirasçıları olarak 8 kişi kalmıştır. Mirasçılar yeni dönem kira bedelinin fahiş miktarlarda arttırılmasını istemiştir. Bizde kabul etmeyip, kira bedelini tefe tüfeye göre arttırıp, kendilerine durumu izah eden ihtarname de çekip, kira bedellerini elden ödediğimiz için tekrar elden vermek istedik, fakat elden kabul etmediler, temerrüde düşmemek için ikametgahta ödemeli olrak gönderdik, bunu da kabul etmeyince tevdi mahalli yatini davası açtık. ve kira paralarını tefe tüfe oranında arttırıp hesaba yatırdık.Bu arada mirasçılar arasında da anlaşmazlık çıkmıştır. Mirasçılardan 5 i kira tesbit davası açmıştır.Henüz ilk celsesine girilmemiştir. Olay bu safhada iken, mirasçılardan biri, diğerleri ile küs olduğundan bize şöyle bir teklif yapmıştır. Siz arttırdığınız oranda bana 1 yıllık payıma düşen kira bedelini imzalı kağıt vermem karşılığında elden ödeyin, ödediğinize dair benim imzamı taşıyan belgeyi de kira tespit davasında, mirasçılardan biri daha sonradan ödemeyi kabul etmiştir deyip davayı düşürün teklifini yapmıştır. söz konusu yerin mirasçılarından birinin ödemeleri kabul etmesi, diğer mirasçıların yerle ilgili olarak kira tespit DAVASI AÇMASINA yada açılmış davayı düşürmeye etkili olurmu? benim görüşüm olmaz, fakat gene de avukat arkadaşlarımdan görüş bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.