Mesajı Okuyun
Old 16-11-2011, 21:25   #810
tiryakim

Varsayılan Avukatın mahkemelik sözleri!

Samsun'da Ahmet Türk'ü yumruklayan İsmail Çelik'in avukatı da hakim karşısında. Avukat, saldırıyı haklılaştırmak için söylediği "PKK'yı savunmak demokratik tepki ise, savunanlara kurşun atmak da bu vatanın evlatlarının en doğal hakkıdır" şeklindeki sözleri nedeniyle yargılanıyor.

Samsun'da geçen yıl Nisan ayında kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'ü, adliye binası önünde yumruklayan ve 7 bin TL cezaya çarptırılan İsmail Çelik'in avukatı Burhan Serkan Karaduman, "Suç işlemeye alenen tahrik" suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim önüne çıktı.

Avukat Karaduman savunmasında Kürtler ile PKK'yı aynı görmediğini belirterek, "Ahmet Türk'ün beyanatlarını eleştiri amacıyla bu sözleri söyledim. İnsanları suç işlemeye tahrik etmedim" dedi.

Muş'un Bulanık İlçesi'nde 2 kişinin ölümüyle ilgili dava, güvenlik nedeniyle geçen yılın Nisan ayında Samsun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.

İzleyici olarak duruşmaya katılan ve çıkışta adliye önünde açıklama yapan, kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, 28 yaşındaki İsmail Çelik'in saldırısına uğradı.

Bu olayın ardından tutuklanan Çelik'in avukatı Burhan Serkan Karaduman, geçen yıl Mayıs ayında 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmanın çıkışında "PKK'yı savunmak demokratik tepki ise, savunanlara kurşun atmak da bu vatanın evlatlarının en doğal hakkıdır" diye konuştu.

Bu sözlerin ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı avukat hakkında Samsun 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne suç işlemeye alenen tahrik etmek suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan avukat Karaduman halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek gibi bir kastı olmadığını söyledi.

Savunmasında Kürt halkı ile PKK'yı aynı görmediğini dile getiren Karaduman, şunları söyledi:

"Ahmet Türk, terör eylemini demokratik tepki olarak açıkladı. Ben de onu eleştiri olarak, 'bir kişi terör eylemini demokratik tepki olarak değerlendiriyorsa, bunu meşru gösterene kurşun atmak her vatan evladının hakkı olur' şeklinde bir eleştiri yaptım. Bunu da mecaz anlamda söyledim. Ben hiç bir zaman Kürtlerle PKK'lıları aynı görmedim. Ahmet Türk ve onun gibi hareket eden kişiler Kürtlerle PKK'lıları aynı kabul edip insanları çatışma ortamına sokuyorlar. Benim kesinlikle halkı suç işlemeye tahrik amacım yoktur."

Dava, karar için ileri bir tarihe ertelendi.