Mesajı Okuyun
Old 25-03-2009, 18:46   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Oncelikle simdiden butun calisanlara cok tesekur ederim boyle guzel bi site hazirladiginiz icin,

benim hem hollanda hem turk vatandasligim var ayni zamanda evlendigim kisininde ikimizde burda yani hollandada hollanda kanunlarina gore evlendik her ikimizinde turk vatandasligi oldugundan otomatik olarak turkiye kanunlari geregince evli gozukuyoruz. biz 2005 de ayrildik hollanda mahkemesinde ama turkiye yasalarina gore halen evliyiz. burda benim size sorum eger turkiyede ayrilirsam ne gibi hak taleb edebilirim iki tane cocugum var 18 yasindan kucuk ikiside kendime ve cocuklarim icin bir hakkim varmi. kendisi simdi turkiyede de bosanmak icin dava acti ben itiraz ediyorum cunku burda hakim navakaya bagladi ancak 4 yildir hicbirsekilde odeme yapmiyor.eger haklarim varsa turkiyede neler taleb edebilirim kendim ve cocuklarim icin.yardiminizi bekliyorum.saygilar

Sayın Konuk,

Sorunuza doğru yanıt verebilmek için, mesajınızdaki müphem konuların açıklığa kavuşması gerekmektedir.

1- Hollanda mahkemelerinde boşandığınızı yazmışsınız ama Türk Hukukunun uygulanıp uygulanmadığını belirtmemişsiniz. Doğru cevap için bu hususun açıklanması zaruridir. Türk Hukuku uygulandıysa karar Türk Mahkemeleri tarafından tenfiz edildi mi?

Alıntı:
turkiye kanunlari geregince evli gozukuyoruz
Dediğinize göre büyük bir olasılıkla tenfiz edilmedi. Küçük olasılık ise tenfiz edildi ama nüfus müdürlüğüne bildirilmedi.

2- Nafaka konusuna gelince, yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de hukuki değer kazanabilmesi için tanıma/tenfiz edilmesine bağlıdır. Yapmanız gereken şey, kararın tenfizini sağlamak daha sonra ise eşiniz nafakayı ödemezse icra takibine başvurmaktı. İştirak nafakası konusunda yanlış anlamaya yol açabilecek bir hususu da düzeltmek istiyorum. Çocuklar 18 yaşını bitirdikten sonra eğitime devam ederlerse, ancak kendileri nafaka davası açabilmektedir. Velayet kalktığı için siz açamazsınız.

3- Yine eşinizin Türkiye’de boşanma davası açtığını söylemişsiniz. Ancak Hollanda Mahkemesi kararının tenfizini mi istedi, yoksa o karardan bahsetmeden farklı bir sebep mi gösterdi? Yine boşanma sebebi olarak öne sürdüğü gerekçeler de, doğru cevap alabilmeniz için çok önemlidir.

Gördüğünüz üzere hukukta kavramlar çok önemlidir. Sizin yazdıklarınızın üzerine ancak tahminle cevap verebilmekteyiz. Bu nedenle, bir avukattan hukuki destek almalısınız.