Mesajı Okuyun
Old 02-09-2007, 16:08   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukatmsd
Eğer şartları uyarsa bu iki davadan birisiyle rahatsızlık vereceğim borçluya. Bu iki davadan hangisi şartlarıma uyuyor bilmiyorum bu konuda da yardımınızı istiyorum. Kira sözleşmesinin başlangıç tarihinin tam olarak belli olmaması muhtemelen bu davalarda bana sorun teşkil edecektir

İhtarlı ödeme emrine kira başlangıç tarihini yazmanız gerekirdi.Kiracı borç miktarına ve kira aylığına itiraz ettiğine göre, başlangıç tarihi konusunda bir sıkıntı yaşamamanız gerekir, diye düşünüyorum.

Açacağınız dava tabii ki de kira tespit davasıdır.Uyarlama davası açılabilmesi için kira sözleşmesinin uzun yılları kapsamı gerekmektedir(5-10 yıl gibi). Ki işlem temelinin çökmesi nedeniyle hakimin müdahalesi istenebilsin. taraflar arasında yazılı kira sözleşmesi olmadığına göre; yıldan yıla yenilenen bir şifahi kira sözleşmesinden söz edilebilir.

Alıntı:
Ben bu mesleği hakkı olanın hakkını almak için yapan bir hukukçu olarak o adamın o evde haksız yere oturmasını hazmedemiyorum

Hukuka bakış açınızı takdir etmekle birlikte benim aklıma gelen şu soruları mutlaka müvekkilinize sormuşsunuzdur:

1- 15-16 yıl gibi uzun bir süre yazılı kontrat olmadan kiracısıyla nasıl geçinmiş?

2- Bu kadar uzun süren kira ilişkisinde, hep kira aylıklarını elden mi almış?

3- Son olarak 13 ay kira parası almadığı halde, bir avukata gitmeyi neden akıl edinmemiş?

Verdiği yanıtları bizlerle paylaşırsanız, sevinirim.

Saygılarımla