Mesajı Okuyun
Old 13-08-2007, 23:33   #15
Gemici

‘Şansım Olsaydı Kız Doğardım Anamdan’

Aziz Nesin’e göre Türk Mizah’ı çok etkili mizahlardan sayılır. Nesin bunu toplumumzdaki baskı ile orantılı olarak değerlendiriyor. Nesin’e göre hergün ezilen ve baskı altında tutulan halk kendisini ezenlerden, kendisine baskı yapanlardan mizah yoluyla intikam alır; ezenlerle, zulm edenlerle dalga geçmek, onlarla alay etmek bir nevi intikam alma ve boşalmadır. THS de büyük ilgi gören ve zevkle okuduğum Ths.strese-son..com ve . Ths İtiraf.com forum alanları sırf bu sebepten mi bu kadar ilgi görüyor, yoksa başka bir sebebi mi var çözemedim daha. Gerekçesi ne olursa olsun, çoğu büyük bir zekanın, büyük bir yaratıcılığın eseri olan bu forumlardaki mesajların sözü geçen forumlarda kalmaları temennim.

Değinmek istediğim asıl konu ‘Şansım Olsaydı Kız Doğardım Anamdan’ deyimi. Bunu söyleyen erkekler sırf laf olsun diye mi böyle bir söz söylüyor, yoksa dalga mı geçiyorlar çıkaramadım daha tam olarak. Bu deyimde mi bir baskıya başkaldırı bir özlemin ifadesi olarak algılanmalı yoksa? Büyük bir mizah örneği olarak algıladığım bu deyim kadınları erkeğin parasını yiyen, onun sırtından geçinen, sırf kadın olduğu için bedavadan herşeye konan kişiler olarak göstermiyor mu sizce? Belki de bu deyimi kullanan kişiler, erkeğin elinin kiri olmayı, devamlı baskı altında tutulmayı, namus veya töre uğruna öldürülmeyi şans olarak görüyor, olur ya. Baksanıza Beşiktaş’ın ‘zavallı yıldız futbolcusu Tümer’ bile – Şansa fazla inanmam ama herhalde bende şans olsaydı anam kız doğururdu! Ancak bunda da bir hayır var’ diyor.

Gelelim tartışmanın konusu olan soruya:
Erkekler doğurgan olsa çocuk doğurur muydu ?
Cevap: Evet doğururlardı, çünkü bu suretle doğurganlık yeteneğine sahip olmuş olurlardı. Doğurganlık yetenekleri olunca da, tabiat ana veya yaratıcı onları doğurgan olan hemen hemen her canlı gibi belirli bir içgüdü ile donatırdı. Böyle bir içgüdü ile donatılmış olan doğurgan söz konusu olunca da, tüm zahmetlere katlanır ve çocuklarını bağırlarına basarlardı ve Erkekler doğurgan olsa çocuk doğurur muydu ? sorusunun bir anlamı olmazdı.

Saygılarımla