Mesajı Okuyun
Old 20-05-2011, 07:55   #3
halit pamuk

Alıntı:
Yazan AV.HARUN UYANIKOĞLU
merhaba;
Bu hususta bir çalışmamdan alıntı yapacağım.Ben sizin gibi düşünmüyorum

Eski yasada suç dendiği için disiplin cezaları kapsam dışıydı.Bazı yazarlar disiplin yaptırımlarının da kanun kapsamına alınması gerektiğini ileri sürmekteydi.Yeni ceza kanun 267. maddesinin gerekçesinde

"İftira suçunun konusunu hukuka aykırı fiil oluşturabilir. Bu fiilin suç oluşturması şart değildir. Disiplin yaptırımını veya başka bir idari yaptırımı gerekli kılan fiiller de bu suçun konusunu oluşturabilir. " demiştir.
Yani TCK göre, disiplin cezaları gerektiren fiilerin ihbar ve şikayet edilmesi durumunda da iftira suçu oluşacaktır.
Ayrıca suçun oluşması için, isnad edilen fiilin belirli bir suç tipinin unsurlarının kati bir biçimde göstermiş olmas şart olmadığı gibi, isnad edilen fiilin hukuken isminin açıklanmış bulunması da gerekmez.
Önemli olan suçu kovuşturacak merci ve makamların kovuşturacak bir suç olduğuna kanaat getirmeleri ve bunun fail tarafından bilinmesidir.(Ayhan Önder,Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler. Shf.289)

Öte yandan size yararlı olacağını düşündüğüm şu görüşü savunmanızda kullanabilirsiniz.
Bir yargıtay İctihadında;
Anayasanın 36 ve 74. maddelerinde düzenlenen şikayet ve ihbar hakkı, hakkın kullanılması nedeniyle hukuka uygunluk halidir. Ancak bu hakkı doğuran nedenin koyduğu sınırlar içinde kullanılmalıdır. İhbar ve şikayet yetkili makamlara yapılmadan önce veya yapıldıktan sonra hatta böyle bir başvuru olmaksızın dahi durumun araştırılması, şüphelenildiğinin söylenmesi arasında fark yoktur. Failin, mağdurun yüklenen eylemi işlemediğini kesin olarak bildiği kanıtlanmadıkça, hakkı doğuran nedenin koyduğu sınırın aşıldığı kabul edilemez. Fail mağdurun yüklenen suçu işlemediğini bildiği halde, yetkili mercie ihbar ve şikayette bulunursa iftira suçunu, bu mercilerin dışında kalan kişilere duyurması halinde ise hakaret suçunu işlemiş olacaktır."

Failin mağdurun yüklenen eylemi kesin olarak bilmediği kanıtlanmadan bunu şikayet ve ihbar hakkı kapsamında görülebilir.Ayrıca iftira edilen kişi hakkında beraat kararı verilmesi ya da takipsizlik kararı verilmesi iftira suçunun karinesi oluşturmaz. denilmektedir.Bir kitaptan aldım.Şu an numarasını bilmiyorum

Bu görüşleri bu siteden almış olabilirsiniz, çünkü bu ifadeler bana ait:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=21478