Mesajı Okuyun
Old 03-06-2004, 10:28   #1
Av. Bülent Sabri Akpunar

Varsayılan Bir Renkli Kutu

Hepimizin evinin başköşesinde yeralan bir kutucuk var içi turşucuk dolu değil zira şu günlerde ve uzun süredir o kutunun sadece turşu kurmak için kullanılan bir kutu olsaydı hepimize belki daha faydalı olacağını düşünür oldum.

Malum iletişim ve bilgi çağındayız, dördüncü güç olan medya (Mecmua Dergi YAyınları demişti birisi!!) tüm elemanlarıyla yazılı ve görsel bir şekilde kitleler üzerinde inanılmaz bir etkinliğe sahip.Enformanyak olduk, bilgiye açız ama hiç bir şekilde doymuyoruz artık.Yıllar öncesinde belki toplumda büyük infialler yaratması gereken olaylar zamanımızda sadece birkaç gün beyinleri meşgul edip sonrasında yerini başka bir FLAŞ habere bırakıyor.Bu mecmua dergi yayınlarının baş aktörü o biraz önceki bahsi geçen televizyon (veya vizontele veya radyonun görüntülüsü), kısaca TV. Artık evlerde hiçbir beyaz eşya alınmadan önce o alınıyor.Çünkü o artık bir bağımlılık.Evlerin soluk ışıklarına renk veren dünyaya açılan devasa penceremiz.O yoksa hayatı kaçırmış sayılıyor, onu takip etmeyenimiz aforoz ediliyor, içeriğini bilmeyen demode ve cahil damgası yiyor. Anneler çocuklarını susturmak, hayatı onlara birinci elden öğretmek yerine vekil atıyor o kutucuğu kendilerine.Babalar akşamki maç eşliğinde demlenmeyi düşlüyor günboyu. Çocuklarsa yapışık ikizleriyle doğuyor artık, yaşamlarında ilk dostları yataklarındaki değil reklamdaki ayıcık.Dost ve ahbaplar birbirlerine gezmeye gittiği nadir günlerde lakırdı etmeyi, hoş sohbeti onun karşısına geçip hipnozlarına devam etmeye yeğlemiyor.

Şimdi imamın dediğini yap derler ya o misal; sen izlemiyormusun bunu, takip etmiyormusun çakırın efsanevi ölümünü veya popyıldız bayhanın yeni arabesk kralı olduğunu diye sorsanız gerçekte cevabı biliyorsunuz ..!

Neyse ben dizimin başlamasını bekliyordum aslında ..hanıııım nerde bu kumanda..!?