Mesajı Okuyun
Old 07-07-2009, 17:09   #9
Hasan Coşkun

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA

Madde 155 - (1) Başkasına ait olup da, muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Ben bu hükümden vekaleti kötüye kullananın önce o taşınmaza zilyet olması gerektiğini,anlıyorum.Biran için vekilin taşınmaza zilyed olduğunu varsaysak bile hükümde geçen zilyedliğin devir amacı dışında tasarrufta bulunulmuş olduğunun kabul edilebilmesi için tasarruf işleminin zilyedliğin teslimiyle ilgili olması gerekir.Gayrimenkul mülkiyetinin nakli için ise zilyedliğin teslimi şart olmayıp tapuda devir yapılması yeterlidir.Bu yüzden bu tip durumları yasanın kapsamı ve amacı dışında kaldığını düşünüyorum.Biraz farklı ve karışık oldu sanırım.Sonra açabilirim.