Mesajı Okuyun
Old 12-03-2018, 14:09   #5
mntopcu

Alıntı:
Yazan txyz
Bildiğiniz gibi Uyap portallarında 09/03/2018 tarihinde büyük çaplı bir güncelleme yapıldı . Ancak güncelleme sistemin pratikliğini kolay erilişilebilirliğini genel olarak azaltmış diye düşünüyorum.

Eksik olan yönlere gelirsek

-Safahat sorgulamasında hukuk, icra vb genel sorgulama yapamıyorsunuz aile mahkemesi, asliye hukuk mahkemesi gibi alt birimleri de seçmeniz gerekiyor.
- Eskiden bir mahkemede olan dosyalarını toplu görüntülenirken şimdi tek tek çıkıyor.
-İdari yargı ve ceza dosyaları safahatte görüntülenemiyor.
-Sekmeli çalışma imkanı kaldırılmış
-Dosyayı görüntelediğimiz zaman yazdırma menüsünde kenarlar da yazıya dahil oluyor belgenin kendisini yazdırabileceğimiz yazdır butonu bulunmuyor.
- Öneri,şikayet, mevzuat önerisi bölümünü göremedim. Uyap destek kısmına Yandex'te tıkladığımda menü açılmıyor.

Artılara gelirsek
-İşlem görüntüleme menüsü gayet derli toplu olmuş.
-Dosya süzme özelliği ile sadece o dosyayı esas, mahkeme taraf vb parametreler ile görüntülemek mümkün.
-Koyalama, excel , csv, pdf menülerinin olması gayet iyi olmuş örneğin duruşmalarınızı bu formatlarda derli toplu görüntüleyebilirsiniz.
-Duruşmaları bir hafta iki hafta gibi seçebilmek iyi olmuş.

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Yeni UYAP bana da zor ve zahmetli geldi. Yavaş da aynı zamanda. Buna keza özellikle safahat sorgulama çok kötü olmuş Her mahkeme türü için ayrı ayrı sorgulama var. Hukuk davaları için genel safahat sorgulama yapamıyorsunuz. Ayrıca buradan dosya görüntüleme de artık yok

UYAP sistemine geçeli 11 yıl oldu, ama bir türlü gereken pratiklik sağlanamadı, sistem oturtulamadı. Her güncellemede kolaylaştırma yerine biraz daha zorlaştırılıyor diye düşünüyorum. Arayüzü değiştirmek güzelleştirmek iyi bir şey ama asıl olan işlevsellik. Sistem pratikleştirilse kolaylaştırılsa kullanıcılar daha çabuk işini bitirip çıkar, yoğunluk azalır, tıkanmalar azalır. Güncellemelerde kullanıcıların tavsiye ve şikayetleri hiç dikkate alınmıyor. Anlaşılan güncellemeyi yapanlar kendileri bu sistemi kullanmıyor.

Yukarıdaki meslektaşlarımın yazdıklarına benim de bazı ilavelerim olacak;

1-) Yeni safahat sorgulama hakikaten çok kötü olmuş. Her mahkeme için ayrı sorgu olur mu? hukuk-ceza-icra yeterliydi? İlla ayrılacaksa belki Yerel Mahkemeler ve Bölge Adliye Mahkemeleri şeklinde bir ayrım olabilir. Böyle bir uygulama Yargıtay ve Danıştay dosyalarında zaten yapılıyordu, her dairedeki dosyalar ayrı ayrı sorgulanıyordu. Bunları tek kalemde toplayacakları yerde şimdi yerel mahkemeleri de alt birimlere ayırmışlar. Muhtemelen bunun bir sonraki aşaması mahkemeleri de numaralarına göre sorgulatmak olacak. Misal; Hukuk Mahkemeleri/Asliye Hukuk Mahkemeleri/1.Asliye Hukuk Mahkemesi, sonra 2. Asliye Hukuk Mahkemesi ....ilh gibi. Yeni güncellemede buna hazırlıklı olalım.

2-) "Dosyaya Eklenen Son 20 Evrak" kısmına dikkat ettiniz mi? Gösterilenler son 20 evrak falan değil. Bir dosyamda 2012'nin evrakları çıktı. Kaldı ki bunlar bile tarih sırasına göre değil rastgele sıralanmış. Böyle şey olur mu? Artık son 20 evraka güvenmeyeceğiz. Teker teker bakacağız.

3-) Safahat sorgulamadan idare ve ceza mahkemelerinin çıkarılması anlaşılır gibi değil.

4-) Dosya sorgulama sonucunda çıkan dosyalarımızın hangi müvekkille ilişkili olduğunu bir türlü gösteremediler. Sadece ben en az 4-5 sefer bu konuda öneri yazdım, ama nafile. Eminim başka pek çok meslektaşım da aynı sıkıntıyı ve öneriyi dile getirmiştir. Bu ekranda müvekkil ismini de görebilsek bizim için büyük kolaylık olacak. Esas numaralarını ezbere bilmemiz mümkün değil. Bu kısımda zaten vekaletli dosyalar listelendiğinden müvekkil isminin gösterilmesinin bence zorluğu olamaz. Ekranda benzer mahiyette iki-üç sütun var birini kaldırıp müvekkil ismini koyun dediysem de dinleyen olmadı. Mesela şimdiki ekranda "Birim Adı" ve "Dosya Türü" sütunlarından ikincisi gereksiz değil mi? Asliye Hukuk Mahkemesinde zaten Hukuk Dava Dosyası olmaz mı? Dosya türü sütununa gerek var mı? Bu sütunu kaldırıp müvekkil adını koymak o kadar mı zor?

5-) Harç hesaplama ekranı konulmuş ama isterse bir deneyin. Sonuca ulaşmak en az 5 dakika alıyor. Madem bilgi amaçlı bir bölüm, mahkeme türü (Asliye-Sulh-İdare) ve davanın türü (nisbi-maktu) bence yeterli. Aile, Asliye Hukuk, Ticaret, FSHM, Kadastro, İş, Deniz İht.Mahkemesi aynı tür harca tabi değil mi? Üstelik "Dava Türü" modülünde aradığınız davayı bulmak samanlıkta iğne aramak gibi bir şey. Velhasıl bu ekran çok kullanışsız.

İlk planda aklıma gelenler bunlar...