Mesajı Okuyun
Old 04-09-2010, 11:41   #19
bona fides

Bu konuda naçizane fikirlerimi sunmak isterim. Çok güzel yorumlar var konu başlığı altında, fikirlerini sunan tüm üyelere teşekkürler öncelikle.
"Sivil anayasa nedir?" sorusuna verilecek yanıt biraz göreceli bence. Çünkü sırtında üniforma olmayan kişiler sivildir mantığının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu söylemim sakın darbe destekçisi olarak algılanmasın lütfen, darbeler bu ülkenin sosyal ve ekonomik gelişimine daima sekte vurmuştur. Ancak her bireyin (üniformalı veya üniformasız) ülke yönetimine ilişkin mutlaka bir ideolojisi zaten vardır. Bunda bireyin asker ya da sivil olması birşeyi değiştirmez. Anayasa toplumsal mutabakat belgesi niteliği taşıyorsa toplumun her kesiminden destek görmesi gerekir. Benim, bir kısım sivilin düşüncesini destekleyen bir anayasaya salt bunu hazırlayanların sırtında üniforma yok diye sivil anayasa gözüyle bakmam mümkün değil.
Ülkenin her kesiminden (işçi, işveren, memur, esnaf, yargı üyeleri, güvenlik mensupları, tüm siyasi partiler v.s.) geniş katılımla oluşturulacak bir komisyonun anayasa hukukçuları nezdinde oluşturacağı bir taslak ancak tüm toplumu kucaklayacak bir anayasa olur diye düşünüyorum. Bu belki gittikçe kutuplaşan ülkemizde şu an için ütopya gibi görülebilir ancak, aksi şekildeki tüm anayasaların daima senin anayasan benim anayasam şeklinde toplum tarafından kısmen sahiplenileceğini düşünüyorum. Saygılarımla...