Mesajı Okuyun
Old 22-03-2007, 18:11   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan altiokebru
Sn.Gamze; takibi ben başlatmadığım için bu yükümlülük takibi başlatan vekil arkadaşıma ait olmalı. Takibin başlangıcında bildirim yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben takip başladıktan 3 yıl sonra vekil oldum. Takibi açan ben olsaydım, sözkonusu bildirimi yapmam gerektiğinin farkındayım. Teşekkürler

III- MESLEKTAŞLAR ARASI DAYANIŞMA VE İLİŞKİLER

27- Hiçbir avukat, herhangi bir meslektaşı özellikle hasım vekili meslektaşı hakkında küçük düşürücü nitelikteki kişisel görüşlerini ve düşüncelerini açıkça belirtemez.

Bir avukat başka bir avukata karşı asil ya da vekil sıfatıyla takip edeceği davayı kendi barosuna bir yazı ile bildirir.

Bu kural, bilgi verme yükümlülüğü ile bağlı olarak baroların ve Türkiye Barolar Birliğinin üçüncü şahısları aleyhine veya üçüncü şahısları Barolar ve TBB aleyhine açacağı davalar içinde geçerlidir.

...

Sayın altıokebru,

İlkeye göre avukat "takip edeceği davayı" kendi barosuna bildirir. "Açacağı davayı" veya "açacağı takibi" gibi yorumlamak mümkün değil...Siz bu defa bunu yapmamış olabilirsiniz ama bir daha böyle bir olayla karşılaştığınızda uygulayın. Çünkü muhtemelen bu avukat-borçlu meslektaşımızla köşe-kapmaca oynamaya başlayacaksınız. Bu fırsatı tanımayın...

Saygılarımla