Mesajı Okuyun
Old 30-12-2012, 13:01   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,
30 haftalık hamileyim ve bunu çalıştığım şirketteki yöneticilerimle önceden paylaştım. 37. hafta sonunda doğum iznine ayrılmayı planlıyordum. Ben yokken yerime vekalet edecek biri belirlendi. Yaptığım iş sebebiyle şirket içinde ve dışında çok fazla kişi ile mail, telefon ile görüşüyorum.
Bir üst yöneticim benim onayımı almadan şirket içinde ve dışındaki hamile olduğumu bilmeyen pek çok kişiye "XX XX isimli çalışanın doğum izni" başlıklı mailler attı. Bu durum beni çok fazla rahatsız etti. Benim izne ayrılacağımı "geçiçi görev devri" vb bir tabir ile benden onay alarak yayınlayabilirdi.
Bu yapılanın kişisel mahrem bilgilerimin ihlali olduğunu düşünüyorum. Bu durumun kanunda bir karşılığı olup olmadığı hakkında görüşünüzü alabilir miyim?
Bir kadın çalışan olarak problemimin bu çalışma grubuna girebileceğini düşündüm. Eğer farklı bir alana giriyorsa bilgi vermenizi rica ederim.
Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba sayın Konuk,
Doğum izni, yasada yer alan hukuki bir terimdir. (İş Kanunu madde:74) Bu nedenle, bu ifadenin duyuru içinde yer almasının hukuka aykırı bir yönü yok. Ancak daha uygun bir şekilde ifade edilseydi nezaket kurallarına da uygun olurdu, denilebilir.