Mesajı Okuyun
Old 12-09-2012, 10:51   #4
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan izavukat
Orhan Veli'nin bir şiirini, komşusunun alıp üzerine zaman damgası vurdurtması, şiiri, onun yapmaz. Ama zaman damgasını delil olarak kullanmasına da engel değildir.

Bu örnek konu ile ilgisiz bir örnek olmuş. Elbette zaman damgası vurulması yahut belgeye e-imza atılmış olması başkasına ait bir eseri o kişiye ait kılmaz (tabii ki aksi kanıtlanıncaya dek), kimse böyle bir şey ileri sürmüş de değil. Niçin böyle bir sonuca vardığınızı anlayamadım.

Sayın Dikici'nin
Alıntı:
Bu işlem Noter tasdikinden farksızdır. İlk mesajda da sanıyorum bu kastediliyor. Yoksa eseri imzalayan kişiye aidiyeti konusunda kesin delil niteliği vardır denilmemiş.
tespiti doğrudur.

Bu bilgiyi paylaşmamın en önemli sebebi, müvekkillerden gelen tedirginliğe çare ararken bu yazı ile karşılaşmamdı. Çünkü pek çok müvekkilimiz tasdik için bir yere başvurulduğunda oradaki şahıslar tarafından eserin çalınması tedirginliğini yaşadıklarını belirtiyorlar.

Onaylama şeklindeki bir noter tasdiki dahi aksi kanıtlanıncaya kadar geçerlidir. Dolayısıyla Tasdix ya da e-imza yöntemi için de aynı şey geçerli. Ben de aksini belirtmedim.

Saim üstadın belirttiği 'isteğe bağlı kayıt tescil' de güzel bir çözüm. Ancak ben, müvekkillerin tedirginliğini ortadan kaldırmadığı için başka yol aramaya yönelmiştim. Bunlar sadece alternatiftir.

İyi çalışmalar dilerim.