Mesajı Okuyun
Old 16-09-2003, 18:53   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayin Admin

Nasil ki askeriyede astin usttten rica edemeyecegini , ustun asttan rica edebilecegini kabullenebiliyorsak; bu da yargida bir teamul. (ben dilekce dili olarak tanimladim, ama belki de daha eski ve daha da kabul edilebilir bir gerekcesi vardir, bilemiyorum)

konuyu vatandas (hepimiz) ve mahkeme (hakim) baglamina indirgedigimizde, ben de derim ki; bu teamul icerisinde hakimden rica edilemesin. evet, edilemesin

yargic ustumuz, astimiz yanimiz vs. bu ise apayri bir tartisma konusunun , yarginin sacayaklari konusunun tartismasi

vatandas olarak hepimizi kapsayacak bir degerlendirme icerisinde, ben milletvekilinin de, benim de, sokaktaki mehmet efendinin de yargictan rica edememesini tercih ederim

yargiclik makamina duyulmasi gereken inanc ve sayginin tukendigi, ya da tartisilabilir hale geldigi andan itibaren, hersey bitmis ve kaos baslamistir inanin

hakedenler be haketmeyenler tartismasini; "yargicli makamina" duyulmasi gereken saygidan ayri tuttugumu belirtir, kisilere yonelik yanlislarin o makama duyulmasi gereken inanc ve saygiyi zedelememesi gerektigini tekrar ederim

birakalim rica edemeyelim, ama her talep ettigimizde; themis in terazisinin hassasligiyla olcum yapip, tartip adaleti , talep ettigimizi bize paylastrmasini bekleyelim

saygilarimla

(son soz olarak, kelimeye bunca tepkinin yine de bir kimlik problemi oldugunu ben de dile getirmistim. sehven ya da dogrudur inanciyla mahkemeye hitaben verilen ve ricayla biten bir dilekce uzerine boylesi bir tepkiyi verilmis ise; burada terazinin adaletinden degil, oncelikle dengeli olup olmadigini dusunmek gerekir. bu kez sevgilerimle