Mesajı Okuyun
Old 03-06-2011, 07:16   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan BOZDOGAN
Sayın meslektaşlarım. Paraf zorunluluğu kanunlarda düzenlenmese de günlük hayatta teamüli olarak uygulanmaktadır. Modern çağda bilgisayar ortamında sözleşmeler hazırlanmaktadır. Dolayısı ile sözleşmelerin hangisinin gerçek hangisinin gerçek dışı olduğunu bulmak çok zordur. Düşünün 3 sayfalık bir sözleşme var. 3 nüsha düzenlensin. 3 tanesinin de sadece sonuna imza atılsın. Daha sonra taraflardan biri bilgisayardan ilk sayfasını değiştirsin. Bunu tespit etmek ne kadar mümkün? Yukarıdaki örnek kararda karşı tarafın aksini sunamaması sonucu bu yarıgya varıyor 11. HUKUK dairesi. Peki ya aynı sözleşmenin davalı tarafından sunulması halinde ne olacaktı?
El yazısı ile olsa yine çıkar yol bulunabilir. Ama bilgisayar çıktısı söz konusu ise parafsız sözleşme büyük bir sorun bence. Bu açıdan baktığımda 11. Hukuk Dairesinin kararına katılmak mümkün değil.
Hazırladığım bir sözleşmede taraflar paraf atmaya üşeniyorlardı. Bir avukat üstadım da "gerek yok" demişti. 2 dakika süre verin dedim ve 1. sayfayı kabul edilemez maddeler ile değiştirdim. Sonra da dedim " şimdi gerek yoksa ne yapacaksınız?" Şaşırdılar hali ile ve paraf attılar sayfalara.
Kısacası bu örnek kararı genele yaymak biraz zor.

Endişelerinize katılıyorum.

Kanaatimce her türlü ihtimal düşünülerek, ihtilafları doğmadan sonlandırmak için kanuna bir hüküm eklenip, paraf zorunluluğu getirilirse daha uygun olur.

Saygılar,