Mesajı Okuyun
Old 20-04-2016, 07:46   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan AV.SANEM
Merhaba;
Yeni doğan bebekte bir haksız fiil nedeniyle görme kaybı meydana geliyor.Tazminat davası açacağım ama bebek olduğu için maddi tazminat kalemlerinde hata yapmak istemiyorum.Okul öncesi çocuklarla ilgili de pek örnek karar bulamadım. Ayrıca anne için işgöremezlik tazminatı talep edebilir miyim? Zira bebeğin özel durumu nedeniyle çalışmıyor. Bir de güncel manevi tazminat rakamları nedir?Aile çok uçuk rakamlar istiyor, hak veriyorum ama bir de bizim adalet sistemimizin manevi tazminat gerçeği var. Ben her biri için 50.000-TL önermeyi düşünüyorum.Değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim.
Üstadım; Maddi tazminatı belirsiz veya kısmi talep şeklinde isteyin. Bilirkişi raporundan sonra talebinizi artırırsınız.
Manevi tazminat miktarı için birşey söylemek güç ancak manevi tazminat talebinin kısmen kabul kısmen reddi halinde karşı taraf lehine çıkacak vekalet ücreti sizin alacağınız vekalet ücretini geçemeyecektir. Bundan dolayı bence 50.000 TL den fazla manevi tazminat da isteyebilirsiniz. Çok fazla bir kaybınız olmayacak.
Ayrıca anne, baba, kardeş vs kişilerinde kendi adlarına manevi tazminat talebinde bulunabileceklerini düşünüyorum.
Anne için işgöremezlik tazminatının söz konusu olmayacağı kanaatindeyim.