Mesajı Okuyun
Old 08-03-2020, 19:48   #1
criminal

Varsayılan Kamulaştırma bedelinin Bankaca düşük oranda nemalandırılması

Sayın meslektaşlarım,Kamulaştırma Kanunu'nun 10. mdsine göre "Tarafların anlaşamaması halinde hâkim tarafından kamulaştırma bedeli olarak tespit edilen bedelin idarenin kıymet takdir komisyonunca tespit edilen bedelden az olması durumunda hâkim tarafından tespit edilen bedel, fazla olması durumunda idarenin kıymet takdir komisyonunca tespit ettiği bedel, peşin ve nakit olarak hak sahibi adına, kalanı ise bedele ilişkin kararın kesinleşmesine kadar üçer aylık vadeli hesapta nemalandırılmak ve kesinleşen karara göre hak sahibine verilmek üzere mahkemece belirlenecek banka hesabına yatırılması ve yatırıldığına dair makbuzun ibraz edilmesi için idareye onbeş gün süre verilir".

Kamulaştırma davasında kararın kesinleşmesi üzerine Kamulaştırma fark bedeli banka tarafından ödendi.Ama kontrol ettiğimizde paraya üç aylık vadeli hesapta % 4.70 oranında faiz işletildiğini gördük.Banka yasal faizin neredeyse yarı oranında bir faiz uygulamış ve müvekkilin parası üzerinden ciddi oranda haksız bir kar elde etmiş olmakta.
Sorun şu ki,Kanunda bu yönde bir düzenleme olmadığı için Mahkemeler karar verirken üç aylık nema oranının ne kadar olması yönünde bir oran belirleyemiyorlar. Ne kadarlık bir oran uygulanacağı da haliyle Banka şubesinin insiyatifine kalıyor.
Düzenleme, kanuna yeni eklendiği için araştırmalarıma rağmen konu hakkında Yargıtay kararı bulamadım.Bu konuda Adalet Bakanlığının açık bir genelgesini de göremedim.
Görüşlerinizi rica ediyorum.Saygılarımla.