Mesajı Okuyun
Old 23-08-2006, 18:21   #20
ibreti

Sn. Kağan,
Amacım sizi kırmak değildi. Hemen her gün yazılı olarak mahkemelere sunduğum dilekçelerde yer alan ifade kalıplarından birini kullandım.
Özür dilerim.

Beyanınıza mesnet olarak gösterdiğiniz yasal düzenlemelerin hiç birinde "yargı yerlerine verilen dilekçelerin dilekçe hakkı kapsamı dışında olduğuna" dair bir sınırlama da geçmemektedir. Hak ve özgürlükleri dar yorumlama lüksümüzün olduğunu sanmıyorum. Sırf YARGI kelimesi geçmiyor diye mahkemelerin dilekçeleri ilgilisine iade edebileceğini düşünmek,... Bunun yanlışlığını tartışmaya gerek var mı bilmiyorum..

Tartışılan olayda meslektaşımız kararı süresinde temyiz etmiş. Temyiz nedenlerini de gerekçeli karar kendisine tebliğ edildiğinde bildireceğini dilekçesinde bildirmiş. Süre tutum kurumunun hukukumuzdan çıkartıldığını yukarıda belirtmiştim. Mevcut yasal düzenlemeye göre tefhim ile birlikte temyiz süresi başlayacaktır. HUMK.m.159'a göre "kanunda gösterilen müstesna hallerden başka hakim kanunen tayin edilen müddetleri tezyit ve tenkis edemez.".. Temyiz sürelerini incelediğimde ben bir istisnaya rastlayamadım. Dolayısı ile burada temyiz süresini uzatmak ya da kısaltmak söz konusu olamaz. Daraltıcı yorum yaptığımızda temyiz dilekçesi dışında hiç bir şekilde neden bildirmek mümkün olmadığı gibi, mahkeme kararının gerekçelerini bilmeden o kararın hukuka aykırılığını ileri sürmek gibi çelişkili bir durum ile de karşı karşıya kalırız. Ancak, kişinin hak arama özgürlüğünü bu şekilde bir düzenleme ile sınırlamanın mümkün olmadığını da kabul etmek gerekir.

"Süre tutum dilekçesi adı altında verdiğimiz dilekçe ile temyiz süresinin durduğu, kararın tebliği ile birikte sürenin kaldığı yerden devam ettiği.." şeklinde düşünülebilir ise de bunun yanılsamadan ibaret olduğunu düşünüyorum. Çünkü, buna da yasal bir mesnet göremedim.

Meslektaşımızın verdiği EK TEMYİZ NEDENİ konulu dilekçeyi reddetmek için hukuki bir neden olduğunu sanmıyorum. Kararın kendisine tebliğinden itibaren makul bir süre içerisinde verildi ise incelenmemesi için bir neden göremiyorum.

Benzer problemi ek temyiz nedeni olarak değil de, temyiz nedenlerini bildirir iken yaşadım. Mahkeme yargıcına sorduğumda da makul süre beklediklerini, sonra da dosyayı Yargıtay'a gönderdiklerini söyledi. Yine bir iş hukuku meselesi idi ve tebliğden itibaren 10.günde sunduğum temyiz nedenleri incelendi.

Esen kalın..