Mesajı Okuyun
Old 16-06-2015, 20:23   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Önce üvey dedem sonra ananem vefat ettiler.ben ananemin tek varisiyim dedemin yarı hissesi benim.Ananemim 2012 yılında satılan ve annesinden kendisine kalan bir evin hisse bedeli olarak kendisine intikal eden ama dedemin banka hesabina yatirilan 16000 parasini talep edebilirmiyim .terekenin dagitimi yapilmadan delillerim mevcut tapu dekont v.s.hakkim varsa hangi mahkemeye hangi davayi acmaliyim

2.ananemin 10 yil kadar almanyada calisarak 2002 yili oncesi mal rejimine gore mallara yapmış oldugu katkiyi talep edebilirmiyim ve hangi mahkemeye hangi dava adi altinda talep edebilirim

Şimdiden Teşekkür ederim

Sayın Katılımcı,

-Birinci sorunuzda ananenizin satmış olduğu evin bedeli dedenizin terekesine girmiş olduğunu bu konuda delilleriniz olduğunu söylemektesiniz. Ananeniz dedenize bu parayı bağışlama,borç verme, borcunu ödeme, emanet verme gibi sebeplerle vermiş olabilir. Sizin bu paranın ne amaçla verildiğini de tanıklarla ispatlayabilirsiniz. Siz ananenizin tek mirasçısı ve külli halefi durumundasınız. Asliye hukuk mahkemesinde dedenizin diğer mirasçılarına karşı alacak davası açabileceğinizi düşünüyorum.

-İkinci sorunuzda katkı payı alacağı ile ilgili. Evlilik ölüm ile bittiğinden yasal mirasçılar 10 yıllık zamanaşımı süresi içinde sağ kalan eşten veya mirasçılarından katkı payı alacaklarını dava edebilirler diye düşünmekteyim. Davanın aile mahkemesinde açılabileceği kanaatindeyim.

-Bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay Gelsin..