Mesajı Okuyun
Old 26-09-2008, 09:23   #64
neytel

Önceleri avukatlık yapmış bir hakim savcı yada icra müdürü her kimse bile sonradan farklı bir göreve geçmiş olmakla tamamen artık yeni görevine kendini kaptırıp yani onun havasına safına girip karşısındaki kendisinden olmadığını düşündüğü tarafa karşı olumsuz düşünce ve tavırlara girebilmesi insani bir özelliktir belki.Suçu ordaki hakimde savcıda aramakla bu problemi çözemeyiz ki.tek tek tüm herkese akıl verecek halimiz yada onları şöyle böyle davranmaya davetle bu problemler çözülmez.Sorun imkan ve güç meselesi.Elinde gücü imkanı verip sonra aman yapmayın etmeyin demek çare değil.İşte nasıl oluyor da yargının üç saçayağını oluşturan aynı sıralardan geçerek hukuk fakültesinin kaderini birlikte yaşadığımız süreçten sonra avukatlar bu kadar korunaksız.Birde sanırım her şey biz avukatların da omuzlarında. Eğer bizler onurlu duruşumuzu göstermek yerine ucuz çıkar hesaplarıyla hareket edersek böyle bir zihniyete ve kişiliğe de müstahak olur sonra.Barolar niçin var.Bir meslektaşımızın başına sırf mesleğinden kaynaklanan bir aşağılanma görünce iyi ya neyseki bana değilmiş deyip görmezden gelmiyor,hatta bir çokları o arkadaşının aleyhine bile konuşmuyormu.kendimizi kabul ettirme noktasındaki tercihlerimize bir gözatmamız gerekiyor sanırım.Ben şahsen hakim ve savcı arkadaşlarımızı da kendimden farklı görmüyorum.Onlar meslektaşlarım,ben hukukçu kimliğimize bakıyorum.Hakim savcı avukat kardeştir,ayrım yapan karleştir. Onlarında makamına sıfatlarına bir saldırı bir haksızlık gelse onada aynı reaksiyonu gösterir ve bir meslektaşımızın düştüğü kötü durum bizi de yaralar.sanırım yine müsebbibi biziz.bazan mesleki kimliğimizi ön plana çıkarmak yerine tüccar esnaf elbisesini giymiş,yıllardır verdiği emeğer içindeki heyecana dıuyguya ihanet eden yaşam tarzları.İşte sonuçta acaba bizler para kazanmayımı dert ediniyoruz sadece,yoksa bir onurumuz mesleğimize olan hassasiyetimizde varmı.Bizler bunun ayrımına varırsak o ruh ve heyecanla zaten her şeyle mücadele etme aşkı da motivasyonu da içimizde doğacaktır.