Mesajı Okuyun
Old 20-11-2012, 02:30   #6
yigiturk

Avukatlık kanunun da ağır cezayı gerektiren suç üstü hali dışında avukatın aranamayacağı özel olarak belirtilmiş. Önleme araması veya adli arama ayrımı yapılmamış.

Sitedeki makaleyi ve yargı kararlarını okudum. Ama bu durum hakkında bu adli aramalar için geçerli önleme aramaları için geçerli değil demek bana biraz zorlama bir yorum yapmak gibi geliyor. Kanun koyucu olsanız daha ne diyebilirdiniz ki zaten ? Sadece ağır cezayı gerektiren suç üstü durumlarında aransın, artık o kadarı da olsun ama onun dışında aranamasın diye düşündüğünüzde kanun maddelerinin sade ve öze değinir şekilde olması gerektiğini de bildiğimize göre daha başka hangi ifadeler kullanılabilirdiki ?

Bence kanunun bu hali gayet net. Arama ile ilgili gerek pvsk olsun, cmk olsun veya yönetmelik olsun genel olarak tüm vatandaşlara ilişkin aramayı düzenler ama avukatın durumu avukatlık kanununda özel olarak belirtilmiş. Kanun koyucu ağır cezayı gerektiren suç üstü hali dışında diyerek ultra bir dokunulmazlığın önüne geçme adına en tepe noktasını hariç tutarak geri kalan durumların tümü için aranamaz ifadesini kullanmış.

Ben burada kanunun lafzından yola çıkılarak yapılan önleme aramalarında aranabilir yorumlara katılmıyorum keza burada bir boşluk olduğu öne sürülüyorsa da arama kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı bir idari eylem olduğundan dolayı lehe yorumlanması gerektiğini düşünüyorum.