Mesajı Okuyun
Old 31-05-2009, 17:19   #2
limpid

Soru cmk yargılamanın yenilenmesi mi?

müvekkil yaklaşık 20 senedir silah taşıma ruhsatına sahip. valiliğe ruhsat yenileme talebinde bulunuyor ancak talebi reddediliyor. red sebebi henüz kendisine tebliğ edilmemiş fakat şifahen durumunun ATEŞLİ SİLAHLAR VE BIÇAKLAR İLE DİĞER ALETLER HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK KARAR SAYISI: 2002/4158 madde 4.e) Taksirle veya basın yoluyla işlenenler hariç değişik zamanlarda işlediği aynı veya farklı türden ikiden fazla suçtan dolayı hapis veya ağır hapis ve/veya ağır para cezasına mahkum olanlar," maddesine girmesi sebep gösterilmiş.

müvekkilin adli sicilinde şuan birşey görünmemekle beraber arşiv kaydında 1994 ve 1995 senesinde 3167 sayılı çek kanunu 13. maddesinde belirtilen bankaca yapılan usulüne uygun tebligata rağmen elinde bulunan çek karnesini iade etmemekten dolayı hakkında kesinleşmiş 2 farklı ağır para cezası ve avukata hakaretten dolayı ağır para cezası var. tabiki bu cezalar ödenmiş dosyalar kapanmış durumda.
1- sormak istediğim bu 3 ağır para cezası taşıma ruhsatı almasına engel oluyor. Dosyaları henüz incelememekle beraber müvekkil beyanına göre aynı hesaptan dolayı aynı banka tarafından iki kere ceza çıkarılmış. ortada suç oluşturan tek bir eylem var ve mükerrer ceza verilmiş durumda. ben de yargılamanın yenilenmesini isteyerek, sonraki tarihli cazayı kaldırıp sicilden sildirmek istiyorum. bu işlemi ilk defa yapacağım için cmk 311/e yi dayanak göstererek 3167 sayılı yasanın 13/1 maddesi gereğince aynı hesaba ait çek defterlerinin iade edilmemesinden dolayı iki farklı ceza çıktığı gerekçesiyle ikinci cezanın ortadan kaldırılması ve müvekkilin beraatine karar verilmesi talepli yargılamanın iadesini isteyeceğim. bu konuda daha önce tecrübesi olan meslektaşlarımın görüşlerini merak ediyorum.
2- sözkonusu cezaları müvekkil yurtdışına çıkarken tesadüfen öğreniyor ve hemen parayı yatırıyor. daha sonra da üzerinde durmuyor. yani kararlar herhangi bir temyiz incelemesinden geçmeden ödenmekle kesinleşmiş oluyor. bu durum cmk 309 uygulanmasını gerektirirmi? yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.