Mesajı Okuyun
Old 28-08-2013, 13:23   #45
av.sahin67

Varsayılan Adliyelerin Girişinde Avukatların araması ve İstanbul Barosuna Açık Mektup

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI’NA

KONU : Bakırköy Adliyesinde avukatların çantalarında yapılan arama faaliyeti
AÇIKLAMALAR :

1- İstanbul Adliyesinde avukat çantalarında yapılmak istenen aramalarda gerek bilinçli avukatların gerekse makamınızın yapmış olduğu itirazlar neticesinde hiçbir kanunu mesnedi bulunmadığını ve keyfilik içerdiği anlaşılmıştır.

2- Halen İstanbul Adliyesinde bu faaliyetlerin yapılıp, çantasını X-Ray cihazından geçirmeyen avukarların sicil numaralarının alınması kabul edilemez. Bu hususta yazılı emri veren Cumhuriyet Başsavcılar hakkında HSYK nezdinde kurum olarak şikayette bulunmak gerektiğini düşünmekteyim.

3- İstanbul Adliyesinden sonra Bakırkırköy Adliyesinde de bu uygulama başlamıştır. Kişisel olarak çantamın cihazdan geçirilmesi ve bu konuda Başsavcılığın yazılı emri olduğu söylendi. İstanbul Adliyesinde olduğu gibi çantamı cihaza koymadım. Sicil numaram istendiğinde ise kartvizitimi takdim ettim ve yazılı emri veren şahıs/kuruma şikayet edebileceklerini söyledim. Bu durumu her adliyeye girişte yaşamak avukatlık onurunu zedeler niteliktedir. Bu durumda yapılacaklar yukarıda ifade edilmiştir. Şahsi olarak makamınıza, HSYK ve Adalet Bakanlığına müracaatta bulunacağımı ifade etmek isterim.

4- Makamınızdan bu hususta sessiz kalmamanızı ve gerekli tepkiyi göstermenizi, yazılı emri verenler hakkında HSYK ve Adalet Bakanlığı nezdinde kurumsal olarak şikayette bulunmanızı talep etmekteyim. Çünkü bu yapılanlar avukatlık mesleğinin saygınlık ve güvenilirliğini zedeler niteliktedir. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.

Av.Şahin ÇARŞANBALI
İstanbul Barosu- 41587