Mesajı Okuyun
Old 13-02-2011, 09:03   #13
hızır hafiye

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın hızır hafiye;

Öncelikle ifade etmeliyim ki sizin kışkırtıcılık maksadıyla hareket ettiğinizi kesinlikle düşünmüyorum. THS'deki bir tartışmaya katkı sağlamaktan öte bir gayenizin olduğu şeklindeki bir ön yargıyla konuya yaklaşmak hakkaniyetli de olmaz zaten.

Ancak şu var ki; Danıştay saldırısı Türkiye'nin her yerinde temcit pilavı gibi avukatlara -bilhassa bina girişlerinde- hatırlatılmakta ve "hadi bakalım, üzerimi aratmayacağım diyorsun ama sen önce bu cinayeti izah et" denmektedir. Bu tuhaf ve gün geçtikçe kronik bir hal alan yaklaşım tarzı, tüm avukatların potansiyel katil olmadıklarına emniyet mensuplarının ikna (!) oldukları gün mü sona erecek çok merak ediyorum.

Hakim ve savcıların alışveriş merkezlerini özel yaşamlarıyla ilgili ziyaretlerinde, Sayın Admin'in belirttiğişeklindeki cümlesi göz önünde bulundurulduğunda -ki bu tespite, kıyasıya tartışmaların neticesinde varılmış olup halihazırda da tartışmaya açık olduğu kanısındayım- nasıl yaklaşıyorsunuz? Hakim ve savcılar arasından kamuoyuna mal olmuş cinayet işleyen biri çıkmamış ise şeklindeki görüşünüzde bir değişiklik olacak mıdır? Siz ya da emniyet mensuplarının ekseriyeti alışveriş merkezi girişinde görevli olduğunuz varsayımından hareket edersek "avukatlar dahil herkes" genellemesine hakim/savcıları dahil edebilir misiniz?

Saygılarımla..

Sayın Ekici
Öncelikle alışveriş merkezlerinde polis değil özel güvenlik görevlileri, 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun kendilerine verdiği yetki ile görev yapmaktadırlar. kanun içeriğinde özel güvenlik görevlilerinin yetkileri belirtilmiş.burda tartışılması gereken avukatlar bu aramaya tabiler mi değiller mi? ben burda yapılan aramanın adli değil önleme araması mahiyetinde olduğundan dolayı üstlerinin aranabileceği yönünde kanaat bildirdim.sizin savcı yada hakim olsa arayabilirmisiniz sorunuza gelince alışveriş merkezini bilmem ama mesleğimizle alakalı diğer önleme aramaların da doğru haklısınız bu tür sıkıntıları sürekli yaşıyoruz. ama bunlar hakim yada savcıların yaptıklarının hukuki olduğundan değil demokrasi kültürünü tam olarak içimize sindiremeyişimizdendir. sizde kapıda görevini yapmaya çalışan güvenlik görevlisini şikayet etmekle korkutabilir ve herhangi bir uygulamaya tabi olmadan alışveriş merkezine girebilirsiniz.ama bu hukukimidir. bence değildir.bir diğer husus bu kontrol noktalarından geçme işi öyle zaman alan bir uygulama değil.bunun problem haline getirilmesinin yararı yok. ama içerdeki insanların güvenliği düşünüldüğünde yapılan uygulama da kamu yararı olduğu aşikar.
saygılar...