Mesajı Okuyun
Old 11-09-2017, 08:59   #5
Av.Abdullah Uysal

Sayın Av. Akpunar, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Davamızı açtık, tapu iptali ve tescil, olmazsa evin satılmasından gelen paranın istirdatı olarak açtık.(Her ne kadar ben aksi görüşte olsam da) Bununla beraber;

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Ama asla istirdat davası yoluyla değil. Zira, istirdat davasında haksız yere davacı tarafından ödenen bir paranın iadesi söz konusudur, ki olayda böyle bir durum söz konusu değil.

Şu kısımda ifade ettiğinizin yanlış anlaşılmalara mahal verebileceğini düşünüyorum. İstirdat davası hakkı sadece ödeme ile değil, haczolunan malların satılması yoluyla icra veznesine giren para için de doğar.

“İstirdat davası için ilk şart, geri verilmesi istenen paranın icra takibi sırasında ödenmiş olmasıdır. Para, borçlu tarafından icra dairesi banka hesabına ödenmiş olabileceği gibi, borçlunun mallarının haczedilip, satılması suretiyle de ödenmiş olabilir.” (KURU Baki, İcra İflas Hukuk El Kitabı, 2013, s. 393)

Her ne kadar, davayı tapu iptali ve tescil, olmazsa istirdat olarak açmışsak da; istirdat davası tarafları farklı olmasından dolayı bu şekilde açılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tapu iptali ve tescil davası tarafları; sahteciliğe karışmış tüm şahıslardır.

“Ketim ve sahteciliğe dayanan yolsuz tescil ile ilgili bu gibi davaların yolsuz tescilin başladığı noktadan itibaren önce ve sonra iktisapta bulunanların tümü hasım gösterilmek suretiyle açılması zorunludur.” (Yarg. 1.HD 1978/2058 E. 1978/3463 K.)
“Davalı olarak aleyhine yolsuz tescil oluşumuna katılan tapu memuru, noter, vekil, aracılar, ara malikler olabileceği gibi asıl muhatap davalı sıfatını üzerinde bulunduran son kayıt malikidir.” (ÖZAYKUT Salih, Mülkiyet Hakkına Dayalı Davalar, 2015, s.211)

Haksız fiile dayanan tazminat davası tarafları da yukarıdaki kişilerdir. Bence bu iki dava terditli olarak açılabilmelidir.

Ancak; istirdat davası tarafları,davacı icra takibinde borçlu görünen ve davalı da icra takibinde alacaklı görünendir.
İstirdat davasında, sahteciliğe katılan diğerlerinin davalı olarak gösterilebileceğine dair bir şey bulamadım.

Davamız açılmış olsa da, katkı yapmak adına paylaşma ihtiyacı duydum.