Mesajı Okuyun
Old 07-10-2007, 16:34   #15
cemaydın

Ben stajım için avukat ararken gittiğim görüşmelerde ücret konusunu hiç açmıyordum, karşıdan hemen şu kadar verebilirim daha fazla veremem gibi bir teklif geliyordu, teklif ettikleri miktarda 400 500 ytl arasıydı. 13 avukatla görüşdüm (istanbuldayım) ve hepside benim sormama gerek kalmadan verebilecekleri ücret miktarını belirtiyorlardı. Hatta bir Avukat hanım kendisinin staj yaparken ücret almadığını ama ben istemesemde bana ücret vereceğini belirtmişdi. Diğer bir görüşmemde ise bana mutlaka belirli bir ücret vereceklerini çünkü emeğimin karşılığını vermek istediklerini söylediler.Aslında başdan ücret almadan çalışmayı kabullenmişdim ama karşı tarafdan hiç beklemediğim halde teklif gelince, hayır demedim ( yada benmi çok şanslıydım !) Ayrıca anladığım kadarıyla avukatlar stajyer bulamamakdan şikayetciler galiba istanbulda bir stajyer kıtlığı var .

İstanbul için diyebilirim ki, yani yaşadığım deneyimler sonucu stajyerlere ücret verilmemezlik edilmiyor. Ayrıca baro sayfasına ilan verdikden sonra yaklasik 30 tane telefon ve mail geldi diyebilirim buda stajyerlere talebin fazla olduğunu gösteriyor. Kısaca istanbulda ücret almadan çalışan bir stajyerin olduğunu sanmıyorum (tabi siz çeşitli sebeplerle istemedikden sonra). Birde staj kredisi aldığınızı düşünürsek aslında çokda kötü bir geliriniz olmuyor. Ama şunuda belirtmeden geçemeyeceğim, istanbulda ailemle yaşıyorum ve evli değilim, aksi halde aldığınız meblağ çok komik , birde adliyeden adliyeye koşarken bir aracın altında kalırsam olmayan sağlık sigortam ile nasıl yarelerimi iyileştirim veya lokman hekim gelse yaram azdırır mı ? Bunlar hep muallakda kalan konular. Kisaca elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerisini düşünmeyin .