Mesajı Okuyun
Old 21-10-2007, 07:19   #19
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Hukuk Sitelerinde Hukuk Bilgilerimizi Paylaşmak

Bilgiyi paylaşmak nasıl bir kavramdır?

İnsanların şunu düşünmesi gerekir: İnsanlar tomrukların üzerinde yük taşımayı öğrenmese idi veya tekerlek icat edilmese idi otomobil yapılamazdı.

Bizim aldığımız eğitim de bir toplumsal bilgi aktarımıdır. Her şeye yeniden başlamıyoruz. Yaşanmış olan deneyimleri öğrenip onun üzerine davranış geliştiriyoruz.

Ben bilgimi başka insanlarla paylaşıp tartışmalıyım ki benim veya onların yanlı/doğru/farklı bakış açıları ortaya çıksın. Kimse birbirine bir şey söylemez ise (bilgiyi aktarmaz ise) gelişme nasıl sağlanır? Herkes tek başına gelişerek mi?

İnsan tek başına gelişemez. Toplumsal varlık olan insan toplumsal bilginin aktasrımı ile gelişir (Yukarıdaki tekerlek,otomobil örneğindeki gibi) Bu çerçevede bilgisini saklayan insan geçici bir üstünlük (başarı değil) sağlayabilir. Bu da geçici olamk zorundadır. Arkadan başka gelenler var. Bilgi ve birikimin aktarılması ile toplumsal bir yarar sağlar. Hem çevremizdekilerin gelişimine yardımcı olur, hem de çevremizdekilerin kültürel düzeyinin yükselmesi nedeni ile bizim kişisel gelişmemize yardımcı olur.

Saygılar.