Mesajı Okuyun
Old 30-10-2011, 07:21   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ayrıntıcı
Değerli meslektaşlarım; bir davada kısıtlıya vasi olarak tayin edildim ve tarafıma yıllık olarak 1.000 TL ücret ödenmesine karar verildi. Ancak vesayet mahkemesi , ücreti şuanda ödemiyor,ancak vasilik göreviniz 1 yılı doldurunca ödeyebiliriz diyor.Daha öncede benzer bir dosyada vasilik ücretimi, karar verilir verilmez almıştım (yani 1 yılın sonunu beklememiştim) ama hakim onu yanlışlıkla ödemişiz diyor.
Yaptığım araştırmalar neticesinde, vasiye ücretin , görevine başlarken mi yoksa görev sonunda mı ödeneceği konusunda hiçbir yargıtay kararı bulamadım. Bu konuya ilişkin bilgi verebilecek veya yargıtay kararı sunabilecek arkadaşlardan cevaplarını ACİLLL olarak bekliyorum. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar...

Vasi ücreti ve bunun ödeme zamanı konusunda açık bir yasal düzenleme olmadığı gibi, vasinin ücretle ilgili dava açması da sözkonusu olamayacağından konu Yargıtay'ın önüne de gelemez. Bu konuda mahkemeler arasında farklı uygulamalar olduğunu bilmekteyiz. Yasa metni dikkate alınarak aslında bir sonuca ulaşmak mümkün.
Şöyle ki;
MK 457. maddede "Ödenecek ücret, yönetimin gerektirdiği emek ve yönetilen malvarlığının geliri göz önünde tutulmak suretiyle her hesap dönemi için vesayet makamı tarafından belirlenir." denmektedir.
MK 454. maddeye göre hesap dönemi, vesayet makamının belirlediği dönem ve her halde 1 yıldır.
457. maddeye göre ücret, emek ve yönetilen malvarlığının gelirine göre belirleneceği için, ücretin hesap dönemi sonunda belirlenmesi ve ödenmesi uygun olur.
Ancak sizin sorunuzdaki gibi, vasi ücreti önceden belirlenmiş ise, ödemenin de hesap döneminin sonu beklenmeden yapılması mümkündür. Bu olasılıkta ücret az ise vasi, hesap dönemi sonunda ek ücret talep edebilir.