Mesajı Okuyun
Old 01-04-2010, 17:44   #1
Av.Bilgin Elial

Varsayılan İcra dosyasından çekilen paranın müvekkile ödenmemesi

Arkadaşlar,
Bir müvekkil bir icra takibi için bir avukata vekalet vermiş. Dosyasının durumunu sormak için bürosuna gittiği avukat bir kaç kere bürosunda olduğu halde yok dedirtmiş, telefonlara cevap vermemiş ve en son olarak da tahsilat yapamıyorum ne yapayım diyerek kovmuş. Bunun üzerine de müvekkil avukatı azletmiş ve gidip başka bir avukata vekalet vermiş. Bu avukat arkadaş icra dairesine giderek dosyaya baktığından paranın tamamının çoktan tahsil edilmiş olduğunu öğrenmiş. Bunun üzerine ilk avukat için suç duyurusunda bulunmuşlar ve Baro'ya da şikayet dilekçesi vermişler.
Ancak Adalet Bakanlığı iddiaların ispatlanamadığı gerekçesi ile soruşturma izni vermemiş ve İdare Mahkemesinde dava açılabileceğini bildiren bir yazı göndermiş.
Doğrusunu isterseniz ben bu durumu anlayamadım. Bir kimse ben avukattan paramı almadım dediğinde parayı ödediğini avukatın ispat etmesi gerekmez mi?vatandaş parasını almadığını nasıl ispat edecek?
Ben yaptığım her ödemede mutlaka imzalı bir belge alıyorum.Yani, İcra takiplerinden tahsil ettiğimiz paranın tamamını cebe indirsek vicdani sorumluluğumuz dışında bir sorumluluğumuz yokmudur? Böyle bir durumda ispat yükü kime aittir. Ben bu işten bir şey anlamadım. Anlayan varsa ne olur anlatsın